Volby by vyhrálo hnutí ANO, Klausova Trikolóra spadla pod tři procenta

ČTK ČTK
9. 2. 2020 13:38
Do dolní komory parlamentu by se v lednu podle agentury Kantar CZ dostalo všech devět nynějších sněmovních stran. Volební model v neděli zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce.
Foto: Jakub Plíhal

Od minulého průzkumu v loňském listopadu posílilo vedoucí ANO a zejména Piráti, kteří se vrátili na druhou příčku před ODS. Mírně si polepšily i SPD a KSČM, těsně nad pětiprocentní hranicí byly TOP 09, ČSSD, KDU-ČSL a STAN.

Hnutí Trikolóra, které by v listopadu podle agentury překonalo pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory parlamentu, v lednu získalo jen 2,5 procenta hlasů. Propad o čtyři procentní body vysvětlil analytik agentury Pavel Ranocha tím, že hnutí má jen 20 až 25 procent skalních voličů, zatímco u ostatních stran a hnutí je to v průměru dvojnásobek. Na výsledku modelu se podle sociologů podepsal růst důchodů i zdražování.

ANO by v minulém měsíci podle Kantar CZ volilo 30 procent lidí, což je v porovnání s listopadem nárůst o 1,5 procentního bodu. Piráti, kteří si do čela v lednu znovu zvolili Ivana Bartoše, si polepšili o tři procentní body na 16,5 procenta. ODS, která si ve vedení v lednu ponechala Petra Fialu, klesla o dva procentní body na 12,5 procenta.

SPD by volilo 7,5 procenta lidí (nárůst o jeden procentní bod), KSČM 6,5 procenta (nárůst o 1,5 procentního bodu) a TOP 09 by získala 5,5 procenta, stejně jako v listopadu. Pětiprocentního zisku by shodně dosáhli sociální demokraté (pokles o jeden procentní bod), lidovci (nárůst o půl procentního bodu) a Starostové a nezávislí (pokles o 1,5 procentního bodu).

 

Právě se děje

Další zprávy