Kanada: Vybíjení tuleňů pokračuje

3. 3. 2006 13:33
Charlottentown - Slavný britský rockový hudebník Paul McCartney a jeho manželka Heather dnes navštívili ledovou kru na atlantickém pobřeží Kanady, aby vyjádřili svůj kritický postoj ke krvavém lovu tuleních mláďat. Ten má opět začít za několik dnů.

Lov tuleních mláďat, při kterém se používají pušky a kopí, začíná pouhých dvanáct dní po jejich narození. V té době se barva jejich kožešiny začne měnit z bílé na šedou.

McCartneyovi dnes přijeli na pobřeží zálivu Svatého Vavřince, kde se každý rok loví vodní savci po dobu dvou měsíců. Do místní rybářské komunity se nechali spolu se skupinou novinářů a fotografů dopravit o den dříve vrtulníkem.

Záběry lovců, kteří střílejí nebo ubíjejí bezbranné tuleně, každým rokem vrhají na kanadskou vládu stín a často vedou i k bojkotům jejího zboží. Některé země už v minulosti dovoz tulení kožešiny z Kanady zakázaly.

Podle kanadské vlády bývalý člen Beetles neporozuměl, proč ke každoročnímu dvouměsíčnímu lovu dochází. Vláda tvrdí, že lov je důležitý pro místní ekonomiku a že asi šestimilionovou populaci tuleňů neohrožuje.

"Každý rok tady máme nějakou celebritu. Tento rok je to o trochu známější postava, ale faktem je, že lov tuleňů je humánnější než kdy před tím a roste jako ekonomicky životaschopné odvětví," říká mluvčí ministerstva rybolovu a oceánů Phil Jenkins.

Lov tuleňů v Kanadě je však terčem protestů ekologů již od šedesátých let.

Vláda loni zvedla kvótu pro lov tuleňů na téměř 320 tisíc zvířat s tvrzením, že jejich populace v oblasti je stabilní. S odvoláním na průzkum z loňského února také tvrdí, že 60 procent Kanaďanů bylo pro "odpovědný" lov tuleňů.

Protest přímo na místě, kterého se zúčastnila hudební hvězda, zorganizovala americká Humane Society a britská organizace Respect for Animals.

Slovy hvězdy se ochránci zvířat pokusili upozornit na špatné zacházení s tuleni. Tvrdí, že někteří jsou stahováni z kůže ještě při vědomí. Dokládají to nezávislou vědeckou studií.

Ministerstvo rybolovu a oceánů však argumentuje jinou nezávislou studií, podle které jsou pohyby tuleního těla zaviněny "plavacím reflexem" i po smrti zvířete. Ujišťují také, že nejmladší tuleni s bílou kožešinou se nesmějí lovit už od roku 1987 a že průměrné stáří zvířat, která se pro kožešinu zabíjejí, je 25 dní.

Kanada uvádí, že lov tuleňů ve velkém nezakáže, pokud jejich populace bude vyšší než 3,85 milionů zvířat.

 

Právě se děje

Další zprávy