První týden v červenci dostanou zaměstnanci Liberty první náhradu mzdy, uvedl Jurečka

ČTK ČTK
23. 6. 2024 14:46
Zaměstnanci Liberty Ostrava by mohli začít dostávat náhradu mzdy první týden v červenci. Zpracování žádostí zahájí úřady práce v pondělí. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to v neděli řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, politik, KDU‑ČS
Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí, politik, KDU‑ČS | Foto: Profimedia.cz

Ostravský soud poslal v pátek huť do úpadku, rozhodl tak na základě jejího insolvenčního návrhu. Liberty minulý týden uvedla, že požádá soud o reorganizaci a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů. V insolvenčním návrhu sdělila, že její závazky po lhůtě splatnosti převyšují pět miliard korun.

Kolik pracovníků v huti Liberty po převzetí zůstane, bude podle Jurečky záležet na tom, jaký investor firmu získá. Stát bude hledat cestu, jak by případně mohl vyplácet zaměstnancům mzdy déle než tři měsíce, aby je v podniku udržel. Potvrdil, že ví o dvou zájemcích o podnik. Nevyloučil to, že by se mohli přihlásit ještě další. Klíčové pro další vývoj hledání investora podniku bude podle něj to, jak rychle bude postupovat insolvenční správce.

Stát po začátku insolvenčního řízení poskytne nevyplacené mzdy, a to po tři měsíce. Zaměstnanci o ně mohli začít žádat v pondělí. První den to podle generálního ředitele úřadu práce Daniela Krištofa udělalo 437 lidí. Ministr řekl, že při vážném zájmu o firmu je případně možné hledat cesty k prodloužení výplaty třeba o měsíc či dva. Jurečka chce o tom jednat s lídry koaličních stran. Připravil by pak rychlou novelu zákona, která by to umožnila.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Od roku 2019 slezská huť patří Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

 

Právě se děje

Další zprávy