Josef Škvorecký Award goes to Hůlová

CzechNews
6. 11. 2008 10:45
In Stanice Tajga, the fifth novel by Petra Hůlová, an anthropologist is trying to find a man who 60 years earlier went to Siberia and never came back.
Petra Hůlová at the launch of Stanice Tajga.
Petra Hůlová at the launch of Stanice Tajga. | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - The winner of this year's Josef Škvorecký Award - and the CZK 250,000 that come with it - is Petra Hůlová and her latest novel, Stanice Tajga (Taiga Station), the ČeskéNoviny.cz website has reported.

The jury has selected this young Czech prose writer over well-established authors including Jaroslav Rudiš, Emil Hakl and Jiří Dědeček.

"Of all the works nominated for the Josef Škvorecký Award, this book is the most mature," said Vladimír Karfík, literary critic and chairman of the jury.

Hůlová has repeated the success of her first novel, Paměť mojí babičce (Memory for my Grandmother) from 2002, which won a number of literary awards at the very beginning of Hůlová's career.

Desire to go away and never come back

Stanice Tajga is Hůlová's fifth prose. The adventurous story is about Danish entrepreneur Hablund, who travels to Siberia after the World War II, and anthropologist Erske, who 60 years later tries to track Hablund.

"It is about one person getting lost and another person somehow trying to find him," says Hůlová. "At the same time, though, it is a story of a woman who has spent years waiting for a man without knowing anything about him. And lastly, it is also a half-factual and half-imaginary history of remote parts of Siberia."

Having visited Siberia several times, Hůlová draws on her own travel experience as well as her feelings and emotions.

"For a long time I have wanted to write a book about someone who goes away and never comes back. Because even I had this feeling - maybe a desire - to go away somewhere and never come back," says the author.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy