Josef Škvorecký Award goes to Hůlová

CzechNews
6. 11. 2008 10:45
In Stanice Tajga, the fifth novel by Petra Hůlová, an anthropologist is trying to find a man who 60 years earlier went to Siberia and never came back.
Petra Hůlová at the launch of Stanice Tajga.
Petra Hůlová at the launch of Stanice Tajga. | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - The winner of this year's Josef Škvorecký Award - and the CZK 250,000 that come with it - is Petra Hůlová and her latest novel, Stanice Tajga (Taiga Station), the ČeskéNoviny.cz website has reported.

The jury has selected this young Czech prose writer over well-established authors including Jaroslav Rudiš, Emil Hakl and Jiří Dědeček.

"Of all the works nominated for the Josef Škvorecký Award, this book is the most mature," said Vladimír Karfík, literary critic and chairman of the jury.

Hůlová has repeated the success of her first novel, Paměť mojí babičce (Memory for my Grandmother) from 2002, which won a number of literary awards at the very beginning of Hůlová's career.

Desire to go away and never come back

Stanice Tajga is Hůlová's fifth prose. The adventurous story is about Danish entrepreneur Hablund, who travels to Siberia after the World War II, and anthropologist Erske, who 60 years later tries to track Hablund.

"It is about one person getting lost and another person somehow trying to find him," says Hůlová. "At the same time, though, it is a story of a woman who has spent years waiting for a man without knowing anything about him. And lastly, it is also a half-factual and half-imaginary history of remote parts of Siberia."

Having visited Siberia several times, Hůlová draws on her own travel experience as well as her feelings and emotions.

"For a long time I have wanted to write a book about someone who goes away and never comes back. Because even I had this feeling - maybe a desire - to go away somewhere and never come back," says the author.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Dálnice D1 je po nehodě kamionu již v obou směrech znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě kamionu za Brnem 169. kilometru u Domašova na Brněnsku už průjezdná v obou směrech. Policie zhruba po 14 hodinách v 9:30 obnovila provoz směrem na Prahu, zhruba o hodinu později i provoz směrem na Brno, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku a zcela zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl už dřív mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. Policie dnes ráno na twitteru uvedla, že v noci se podařilo havarovaný kamion vyprostit. Bylo ale třeba vozovku ještě uklidit, bylo také nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Kolona kamionů směrem na Prahu kolem 8:30 dosahovala zhruba 12 kilometrů, směrem na Brno byla zhruba sedmikilometrová. Doprava kolabovala především na objízdných trasách, kde se v ranní špičce tvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy