Jihlava

6. 6. 2014 23:02
Jihlava je od roku 2000 sídlem Kraje Vysočina.
Foto: Aktuálně.cz

Jihlava je historické město ležící na česko-moravské zemské hranici.

Historie:

První zmínka o Jihlavě pochází ze 13. století. Město se ve 40. letech 13. století stalo výchozím bodem kolonizace oblasti, do které po objevení stříbrných rud přicházelo velké množství lidí. Stříbrná horečka přivedla do Jihlavy horníky, řemeslníky a obchodníky z celé Evropy. Královská privilegia zaručovala městu prosperitu a Jihlava se brzy stala jedním z nejmocnějších měst království. Už ve 13. století se navíc poprvé zmiňují mince ražené v Jihlavě.

Základní údaje

Rozloha: 78,85 km²

Počet obyvatel: 51 216 (2020)

Kraj: Vysočina

Okres: Jihlava

PSČ: 586 01

Jihlava se do historie zapsala jako průkopník v právní oblasti – poprvé ve střední Evropě zde bylo vedle městského práva kodifikováno také horní právo, které se stalo vzorem pro řadu dalších horních měst. Po dlouhá staletí byla Jihlava sídlem vrchního horního soudu. Koncem 14. století význam těžby stříbra poklesl. Nejbohatší žíly ryzího stříbra byly již vytěženy a doly postihlo zemětřesení a záplavy. Hospodářský vývoj města však již v té době zajišťoval obchod  a řemeslná výroba – zejména soukenictví – se na tři století stává rozhodujícím hospodářským odvětvím.

V roce 1523 Jihlavu zasáhl požár a město bylo následně obnoveno v renesančním stylu. Další etapa rozvoje se v 18. století uskutečnila opět ve znamení sukna. Císařovna Marie Terezie do města pozvala nizozemské soukeníky, jejichž zkušenosti vedly ke zdokonalení výroby a Jihlava se díky tomu stala druhým největším producentem sukna v monarchii. V 19. století pak došlo k rozvoji průmyslu.

Po vzniku Československa tvořila Jihlava se svým okolím druhou největší německou jazykovou enklávu na území českých zemí. Po druhé světové válce došlo k odsunu německého obyvatelstva.

V roce 1969 se v Jihlavě na náměstí na protest proti sovětské okupaci a normalizaci upálil Evžen Plocek. Jeho pamětní deska se nachází u morového sloupu v horní části Masarykova náměstí.

V roce 2000 se Jihlava stala sídlem Kraje Vysočina.

Turistické zajímavosti a kulturní akce:

Městská památková rezervace v centru Jihlavy představuje kombinaci gotické, renesanční a barokní architektury. Mezi dominanty města patří radnice na Masarykově náměstí, středověká brána Matky Boží ze 13. století nebo kostelík sv. Jana Křtitele, což je nejstarší dochovaná kamenná stavba na Českomoravské vrchovině.

Jihlavský magistrát (ilustrační foto).
Jihlavský magistrát (ilustrační foto). | Foto: Oficiální stránky města Jihlava

V Jihlavě se nachází hned několik divadelních scén - Horácké divadlo Jihlava, Divadlo otevřených dveří, Divadlo T.E.J.P. a další. V Jihlavě fungují dvě stálá kina – multikino Cinestar v obchodním centru City Park a kino Dukla s filmovým klubem. V parku Heulos stojí letní kino. Mezi tradiční kulturní událostí patří Jihlavský havířský průvod, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava, Festival Mahler Jihlava, Festival sborového umění, Horácký letecký den na henčovském letišti a jihlavská pouť.

Turistickýcm lákadlem je také Zoologická zahrada Jihlava.

Instituce v Jihlavě:

Vysoká škola polytechnická Jihlava vznikla v roce 2004 jako první veřejná vysoká škola neuniverzitního typu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

Okresní soud v Jihlavě se nachází na třídě Legionářů. Odvolacím soudem je Krajský soud v Brně.

Odkaz na kontakty.

Magistrát města Jihlavy tvoří primátor a jeho náměstci, tajemník, úředníci a ostatní zaměstnanci zařazení do magistrátu.

Odkazy na oficiální stránky a kontakty.

V Jihlavě se nachází územní pracoviště Finančního úřadu pro Kraj Vysočina. Jedná se o organizační složku státu, která vykonává správu daní.

Odkaz na kontakty.

Úřad práce České republiky má v Jihlavě kontaktní pracoviště.

Odkaz na kontakty.

 

Právě se děje

Další zprávy