Jihlava festival stars criminals, presidents & rappers

CzechNews
2. 10. 2008 16:30
The documentary film festival starts 24 October
Helena Třeštíková: René
Helena Třeštíková: René | Foto: Aktuálně.cz

Praha - The 12th edition of the Jihlava International Documentary Film Festival, which starts on 24 October, will feature 16 Czech films competing in the Česká radost (Czech Joy) contest, and 13 international films competing for the Opus Bonum award.

Česká radost will present a range of new documentaries from a number of experienced authors as well as promising beginners.

One of the hot candidates for the prize is Helena Třeštíková's René, a film about the incorrigible criminal René Plášil.

Communist-era leader in Helena Papírníková's film
Communist-era leader in Helena Papírníková's film | Foto: Aktuálně.cz

Several biographies will be screened, including Helena Papírníková's film on the poet and communist-era dissident Martin Jirous, and a film on the last Czechoslovak communist leader, Gustav Husák, by Robert Sedláček, previously known as the author of a documentary on former PM Miloš Zeman and several acted films.

The authors of Czech Dream, Vít Klusák and Filip Remunda, who are currently filming a documentary entitled Radar - Czech Peace, will present Vánoce v Bosně (Christmas in Bosnia), and Lucie Králová, author of Ztracená dovolená (Holiday Lost), has fielded her new film Legie - Patria Nostra on Czech volunteers serving in the French Foreign Legion.

Of younger directors, Pavel Abrahám will premiere his feature debut Česká RAPublika (Czech RAPublic), which explores the work of Czech rappers and their plays with the language; Radek Tůma will screen Plani di giardini ideali; and Vít Janeček will present Ivetka a hora o mariánském zjevení.

Other films competing in the Česká radost contest will be Černá srdce by Břetislav Rychlík, Dan Konzept (Ulrike Meinhof) by Peter Bágle, Domoff by Veronika Janečková, Film lež by Tomáše Petráně, Gyumri by Jana Ševčíková and Malupien, Olšový Spas by Martin Ryšavý.

As a bonus, the festival will screen Citizen Havel, the bestselling documentary on the former Czech president, and host the world premiere of Vít Pancíř's underground adaptation of Jáchym Topol's novel Sestra (Sister).

Czech RAPublic by Pavel Abrahám
Czech RAPublic by Pavel Abrahám | Foto: Fresh Films

The international contest, Opus Bonum, will feature Aka Ana, a bleak excursion to the world of Asian prostitution; Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson, a portrait of the author of the book Fear and Loathing in Las Vegas; and Errol Morris's Standard Operating Proceedure, a film that raised a turmoil at the Berlinale with its depiction of torture practices in the Abu Graib prison.

The programme of the third contest, Mezi moři (Between the Seas), has not yet been published.

The festival's special guest will be a living legend of the American documentary film, Fredeick Wiseman, who will present an overview of his 40-year career.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Jednání mezi EU a Británií stále váznou, budou pokračovat v neděli

Přes pokrok v řadě oblastí přetrvávají v jednáních mezi Evropskou unií a Británií neshody, které brání uzavření dohody o pobrexitových vztazích. Ve společném prohlášení po dnešním podvečerním telefonátu to uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson. Šéfové vyjednávacích týmů po jednodenní přestávce opět zasednou k intenzivním rozhovorům v neděli v Bruselu.

Británie z Evropské unie odešla letos 31. ledna a na Silvestra skončí přechodné období určené k vyjednání dohody. Obě strany mají již větší část textu hotovou, uzavření smlouvy však stále brání spor o pravidla hospodářské soutěže, dohled nad řešením sporů a rybolovná práva v britských vodách.

před 1 hodinou

Nor Granerud vyhrál závod v Nižním Tagilu a vede SP skokanů

Norský skokan na lyžích Halvor Granerud vyhrál závod Světového poháru v Nižním Tagilu a po druhém triumfu v sezoně se dostal do čela průběžného pořadí seriálu. Ve vedení vystřídal vítěze úvodních dvou závodů Markuse Eisenbichlera, kterému v Rusku vůbec nevyšlo druhé kolo a z prvního místa se propadl na 28. příčku.

Až na stupně vítězů se naopak po pokaženém prvním kole prodral Nor Robert Johansson. Výkonem 142,5 m ve finále o metr překonal rekord můstku, který loni stanovil jeho krajan Johan Andre Forfang, a zlepšení o 22 metrů ho v konečném pořadí vyneslo z 25. na třetí příčku.

Čtyřiadvacetiletý Granerud předvedl vyrovnané pokusy 132,5 a 132 metrů a navázal na výhru v závěrečném závodě v Ruce. Druhý dnes skončil Rakušan Daniel Huber, jenž skočil 131 a 133 m a dokonale zastoupil kvůli koronaviru chybějící kolegy z reprezentačního áčka.

Devětadvacetiletý mistr světa Eisenbichler dnes první kolo suverénně ovládl a po skoku dlouhém 136,5 metru vedl před Granerudem o 11,1 bodu. Při finálovém pokusu ho ale rozhodil poryv větru hned za odrazovou hranou a Němec zapsal pouhých 80 metrů.

Čeští reprezentanti v Nižním Tagilu kvůli koronaviru nestartovali. Poté, co měl při předchozí zastávce v Ruce pozitivní test na covid-19 Filip Sakala, se celý tým zdržel ve Finsku v karanténě a nestihl přesun speciálem do Ruska. Po úterním přesunu domů se skokani chystají na mistrovství světa v letech na mamutím můstku ve slovinské Planici, které se uskuteční od 10. do 13. prosince.

Závod SP ve skocích na lyžích v Nižním Tagilu (Rusko):

1. Granerud (Nor.) 270,0 b. (132,5+132 m), 2. Huber (Rak.) 255,7 (131+133), 3. Johansson (Nor.) 254,1 (120,5+142,5), 4. Lackner (Rak.) 249,3 (128,5+131), 5. Paschke (Něm.) 241,6 (128+126,5), 6. Zniszczol (Pol.) 230,6 (131+122), 7. Klimov (Rus.) 230,5 (132+120,5), 8. J. Sato (Jap.) 230,2 (127,5+124), 9. Lanišek (Slovin.) 227,3 (125+123), 10. Schiffner (Rak.) 223,9 (124+123).

Průběžné pořadí SP (po 4 z 28 závodů): 1. Granerud 300, 2. Eisenbichler (Něm.) 283, 3. J. Sato 163, 4. Kubacki (Pol.) 144, 5. Geiger (Něm.) 141, 6. Huber 140.

Zdroj: ČTK
Další zprávy