Jeden z lídrů skupiny kolem Hlubučka podniká s mužem, jehož chtěl Babiš za primátora

Jan Horák Jan Horák
24. 6. 2022 18:00
Několik úrovní řízení měla podle policie zločinecká skupina, která vysávala peníze z pražského dopravního podniku. Na špici byl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Chod řídil někdejší spojenec mafiána Radovana Krejčíře, podnikatel Michal Redl. Jedním z jeho pomocníků byl podnikatel Pavel Dovhomilja. Ten má podle zjištění Aktuálně.cz společný byznys s bývalým adeptem ANO na primátora Prahy.
Petr Stuchlík a Andrej Babiš ve večer komunálních voleb roku 2018.
Petr Stuchlík a Andrej Babiš ve večer komunálních voleb roku 2018. | Foto: Jakub Plíhal

Kauza možné korupce v dopravním podniku se bytostně dotýká vládního hnutí STAN vedeného ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Pro fungování údajné zločinecké skupiny byl určující vliv šéfa pražské stranické buňky Petra Hlubučka. Právě jeho kamarádem je Michal Redl, který se přátelil i s ministrem školství Petrem Gazdíkem ze STAN. Ten už proto ohlásil rezignaci. Redl se stýkal i s europoslancem STAN Stanislavem Polčákem.

Někteří aktéři policií popsané skupiny mají však blízko také k jiným politickým barvám než ke STAN. Jedním z nich je podle zjištění Aktuálně.cz jednačtyřicetiletý podnikatel Pavel Dovhomilja, stíhaný kvůli účasti na organizované zločinecké skupině. Měl být jedním ze dvou lídrů, na které Redl přenášel úkoly.

V podnikání Dovhomilja spolupracuje s pražským byznysmenem Petrem Stuchlíkem. Mužem, kterého při posledních komunálních volbách určil předseda hnutí ANO Andrej Babiš jako svého kandidáta na primátora hlavního města. Hnutí však skončilo až páté. Ze Stuchlíka se stal opoziční zastupitel a po volbách do ANO vstoupil.

Společná firma z Karlína

Poslední dva roky Stuchlík plní funkci dozorčí rady ve firmě Block33 Czech se sídlem v pražském Karlíně. Minulý rok se k němu připojil Dovhomilja a stal se jediným členem představenstva. Podle posledních dostupných listin v obchodním rejstříku drží ve společnosti 40 procent, zbytek prostřednictvím své jiné firmy vlastní Stuchlík.

"Jde o jednu z mých investic. Podílí se na vývoji softwaru pro soukromou nadnárodní firmu. Investoval jsem do ní, protože mi to přišlo jako zajímavá investiční příležitost. Firma nemá nic společného s veřejným sektorem, takže se jí netýká ani probíhající vyšetřování," řekl Aktuálně.cz podnikatel.

Stuchlík už se nyní věnuje opět jen byznysu, jeho politická kariéra byla krátká. V červnu 2019, osm měsíců po volbách, mandát zastupitele složil. Uvedl, že v této pozici nemůže efektivně uplatňovat politický program. Současně opustil i hnutí ANO, jehož členem byl šest měsíců. Ve volbách investoval do kampaně tři miliony korun.

"Za jiné aktivity Dovhomilji nejsem odpovědný"

Po rozluce s hnutím ANO působí Stuchlík v soukromém sektoru, jeho byznys se však letmo dotýká i veřejné sféry. Letos na jaře IT firma CorCo Systems, kde je jediným členem správní rady, uzavřela smlouvy na správu software s městskými částmi Praha 1 a Praha 18 za celkem 2,085 milionu korun.

Bývalý lídr pražské kandidátky ANO pro Aktuálně.cz zdůraznil, že se už tři roky považuje za soukromou osobu. A že údajné zločinné dění v pražském dopravním podniku se ho netýká. "Nejsem odpovědný za jiné aktivity pana Dovhomilji," podtrhl podnikatel.

Jak se pětačtyřicetiletý byznysmen, který mimo jiné spoluvlastní fond před lety spoluzaložený jmenovaným guvernérem ČNB Alešem Michlem, postaví ke stíhání svého obchodního partnera v karlínské firmě, není oficiálně jasné. Stuchlík to odmítá komentovat. Podle informací Aktuálně.cz však bude muset Dovhomilja společnost opustit.

Dotace 18 milionů od Havlíčkova resortu 

Sám Dovhomilja pobývá v prostředí pražské politiky a byznysu třetí dekádu. Jeho stopy lze vysledovat až do éry pražského primátora Pavla Béma (tehdy ODS), který řídil hlavní město v letech 2002 až 2010. Hned první rok jeho vlády se stal ředitelem magistrátu Martin Trnka. A Dovhomilja byl jedním z jeho poradců.

Kolem magistrátu se Dovhomilja zdržoval i v dalším období. Měl blízko k Jiřímu Vávrovi, který byl v letech 2013 a 2014 náměstkem tehdejšího primátora Tomáše Hudečka (TOP 09). Po neshodách s Hudečkem se Vávra kandidatury na magistrát v dalších volbách vzdal. Záměr jít do voleb naopak mělo nové hnutí Restart, na jehož vzniku se Dovhomilja, který se prezentoval jako Vávrův poradce, podílel.

Bývalý náměstek pražského primátora Jiří Vávra.
Bývalý náměstek pražského primátora Jiří Vávra. | Foto: Ludvík Hradilek

"Pánové (…) a Dovhomilja nikdy nebyli v mém týmu. Ano, znám je, neboť mi byli za minulé koalice představeni. To je vše," řekl však v říjnu 2014 Lidovým novinám Vávra. Jeho politická kariéra se uzavřela ten samý měsíc. V barvách TOP 09 se sice v komunálních volbách dostal do zastupitelstva Prahy 20, po necelých dvou týdnech na mandát rezignoval.

Některé Dovhomiljovy firmy pobírají veřejné peníze. Obviněný podnikatel je jednatelem společnosti DigiCode, jež v říjnu 2020 získala od ministerstva průmyslu a obchodu, tehdy resort řídil Karel Havlíček (ANO), dotaci 18 milionů korun na projekt "Inovace postupů vývoje software pro veřejnou správu: Funkční digitalizace v době pandemie". Stejná firma za poslední čtyři roky dosáhla na zakázky od pražského magistrátu za 43 milionů.

Na kandidátce SPOZ

Také jiní členové údajného gangu podle policie parazitujícím na hospodaření pražského dopravního podniku zasahovali do veřejné sféry poblíž jiných uskupení než STAN. Deník N upozornil, že stíhaný Zakaría Nemrah založil s bratrem Andreje Babiše Alexanderem zájmový spolek, jenž roku 2015 daroval hnutí ANO 100 tisíc korun.

Seznam Zprávy zase informovaly, že Nemrah hájil barvy Strany práv občanů-Zemanovci. Partaj vzešla ze Spolku přátel Miloše Zemana, jejž založil Zemanův někdejší dvorní rádce Miroslav Šlouf. Strana měla fungovat jako platforma pro návrat Zemana do politiky. Nemrah za SPOZ roku 2013 neúspěšně kandidoval na třetím místě pražské volební listiny do sněmovny.

Bývalý šéf IT v pražském dopravním podniku Luděk Šteffel, kterého policie obvinila z účasti na organizované zločinecké skupině, externě spolupracoval s ministerstvem pro místní rozvoj v dobách úřadování ministryně Kláry Dostálové (za ANO). V roce 2020 dostal od resortu za podporu projektu digitalizace stavebního řízení 500 tisíc korun. 

 

Právě se děje

Další zprávy