Je někdo za zdí? Češi vynalezli radar, který to zjistí

Josef Tuček
29. 4. 2009 19:14
Radar, který najde skrytého člověka, má pomoci policistům i záchranářům
Figuranti v policejních uniformách předvádějí, že je dobré, když jim přístroj předem prozradí, zda se někdo neskrývá za zdí.
Figuranti v policejních uniformách předvádějí, že je dobré, když jim přístroj předem prozradí, zda se někdo neskrývá za zdí. | Foto: Josef Tuček

Praha - Radar, který zjistí pohyb i za zdí, představila novinářům pardubická firma Retia. Její experti jej vyvinuli pro potřeby bezpečnostních složek, stejně jako pro záchranáře.

Přístroj nazvaný ReTWis má rozměry 50 x 42 x 16 centimetrů a hmotnost sedm kilogramů.

"Vysílá pulsní signály mikrovlnného záření o kmitočtu jednoho až tří gigahertzů, tedy na bázi takzvané ultra širokopásmové technologie. To pronikne zdivem a odráží se zpět od předmětů za ním až ze vzdálenosti dvaceti metrů," popisuje Radim Šikl z firmy Retia, který se na vývoji zařízení podílel.

Radar pak na monitoru zobrazí, jestli zaznamenal na druhé straně pohyb. V ideálním případě stačí hnutí dýchacích svalů o jediný centimetr. Přístroj dokáže určit i souřadnice, kde se daný člověk nachází.

"V případě únosců, kteří drží rukojmí, se dá poznat, kdo je rukojmí a kdo zločinec třeba podle toho, kdo sedí nebo leží na jednom místě a kdo se pohybuje po místnosti," vysvětluje Šikl. Přístroj se dá použít i pro průzkum přes strop nebo přes podlahu.

Za milion, ale jen pro někoho

Společnost navazuje na výzkum Tesly Pardubice, která vyráběla mimo jiné různé radiolokátory a od níž převzala Retia i část vývojových pracovníků.

Displej přístroje ukazuje, že za zdí se pohybují dvě osoby.
Displej přístroje ukazuje, že za zdí se pohybují dvě osoby. | Foto: Retia

Kromě policistů by zařízení mohli využít třeba záchranáři, kteří hledají žijící osoby pod troskami po zemětřesení nebo průmyslové havárii, nebo hasiči, kteří takto mohou najít přidušené lidi v bezvědomí v hořící budově.

Firma je nabízí za cenu kolem milionu korun. "Už máme objednávky ze zahraničí, vyžadujeme však informace o konečném uživateli," upozorňuje Šikl s tím, že chtějí zařízení prodávat pouze bezpečnostním a záchranářským sborům, případně renomovaným soukromým bezpečnostním agenturám.

"Musíme jej prodávat i do zahraničí, jinak by jeho výroba neměla ekonomický smysl," konstatoval jeden z vedoucích představitelů pardubické firmy Pavel Mužák.

Souboj s termovizí zatím nevybojován

Nevýhodou zařízení je, že radarové vlny neprojdou kovovými předměty.

Může se však montovat i na pojízdné roboty, které mohou být vyslány do míst, kde lidem hrozí nebezpečí. Výzkumníci se je chystají dále vylepšovat, aby například rychle rozpoznalo i to, zda se za stěnou pohybuje člověk, nebo třeba pes.

Je tam někdo?
Je tam někdo? | Foto: Retia

Zatím není jasné, zda se přístroj dokáže prosadit v konkurenci obdobných detektorů - například termovize, jež člověka za zdí odhalí díky vyšší teplotě jeho těla oproti okolí. Termovize sice selhává například v hořící budově, kde je vyšší teplota, nebo na místech rozpálených sluncem, je to však technologie už zaběhnutější.

"Tohle nové zařízení určitě může výhodně doplnit škálu technických prostředků používaných bezpečnostními složkami," hodnotí Andor Šándor, bývalý náčelník české Vojenské rozvědky a nyní soukromý bezpečnostní expert.

 

Právě se děje

Další zprávy