Je incest zločinem? V mnoha zemích EU ne

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
25. 3. 2009 8:45
Bukurešť - V souvislosti s nedávným případem Josefa Fritzla se v evropských médiích hojně objevovalo téma incestu.

Může se to zdát překvapivé, ale sexuální vztah mezi příbuznými není - pokud se zakládá na vzájemném souhlasu - ve všech evropských zemích trestným činem.

Například Francie, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko a Portugalsko pohlavní styk s blízkým příbuzným netrestají.

Rumunsko nyní legalizaci incestu také zvažuje. V jeho případě to nesouvisí s trýznitelským případem z rakouského Amstettenu, ale se zevrubnou reformou trestního zákoníku, o kterou se rumunský parlament snaží už od roku 2007, kdy země vstoupila do Evropské unie.

"Ne všechno, co je nemorální, by mělo být nelegální," řekl právní expert rumunského ministerstva spravedlnosti Valerian Cioclei agentuře AP. "Tím, že z těchto lidí uděláme kriminálníky, jim příliš nepomůžeme."

Patologický jev

Incest podle ministerstva, které k tomuto tématu vydalo nedávno prohlášení jako reakci na ostrou kritiku v médiích, nemůže být zastaven "kriminálními sankcemi, ale lékařskou a sociální pomocí, jelikož incest vychází z patologických faktorů."

Ne všichni Rumuni však s tímto benevolentním postojem ministerstva souhlasí. Dvacetiletá Anuta Popová nevěří, že v její zemi dochází k sexuálnímu vztahu mezi příbuznými za souhlasu obou stran. Podle jejích slov je dotyčný vždy opilý a sex si na oběti vynutí.

"Já bych je kastrovala," dodala rezolutně Anuta Popová pro agenturu AP.

Zmatení rolí

Jenže jak pohlížet na vábení vlastní krve? Měl by stát určovat, koho smíte milovat? Loňský případ německého občana Patricka Stuebinga, který se svou vlastní sestrou zplodil čtyři děti, vyvolal vášnivé debaty nejen v Německu.

Patrick, jehož bezmeznou lásku prý sestra opětuje, byl za svůj čin již dvakrát poslán do vězení. Nejprve na dva roky, nyní na 2,5 roku.

Evropské právní normy více než morální hledisko zohledňují názory odborníků, podle nichž u dítěte zplozeného z incestního vztahu existuje padesátiprocentní riziko genetické vady. I u dvou Patrickových dětí se prokázalo postižení.

Psychologové pak přidávají ještě jiný pádný argument. Podle nich sexuální vztah mezi příbuznými způsobuje zmatky v rolích v rámci rodiny. Jinými slovy: jak vysvětlíte dítěti, že jeho otec je zároveň i jeho dědeček?

Nejednotná Evropa

Zatímco Francie upustila od trestů za sexuální vztahy mezi pokrevními příbuznými již v roce 1810, Británie trest za incest dokonce v roce 2002 rozšířila i na nevlastní sourozence.

V Německu se sexuální vztah mezi sourozenci postihuje až tříletým vězením, zatímco v Česku je toto zakázané ovoce trestáno dvěma lety za mřížemi. Český zákon zakazuje pohlavní styk nejen mezi přímými příbuznými, ale i s nevlastními rodiči a sourozenci.

Pohlavní styk strýce s neteří, tety se synovcem či bratrance se sestřenicí však tuzemský zákon netrestá. Mezi nejčastější případy incestu v Česku patří vztah mezi starším bratrem a mladší sestrou.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 8 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 9 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
Další zprávy