Jazyky podle Bruselu: Evropan by měl umět tři řeči

Dominik Jandl
22. 11. 2008 23:25
Podle Bruselu by se děti měli učit tři řeči
Jeden mateřský a dva cizí. Tolik jazyků by podle EK měli občané Unie ovládat.
Jeden mateřský a dva cizí. Tolik jazyků by podle EK měli občané Unie ovládat. | Foto: vlada.cz

Brusel - Každý by měl umět kromě své rodné řeči alespoň základy dalších dvou.

Takový je cíl Evropské komise a Rady pro mnohojazyčnost v nové studii vycházející z plánů na rozšíření a prohloubení výuky cizích jazyků.

A to se Evropské unii poměrně úspěšně daří naplňovat ve všech členských zemích.

Ať už je důvodem pro tuto činnost pořekadlo "kolik umíš jazyků, tolikrát jsi člověkem", nebo motto EU "jednota v rozmanitosti", děti se začínají cizím jazykům učit v čím dál útlejším věku.

Vyplývá to ze studie sítě Eurydice, kterou stejnojmenná nadace pravidelně vydává. Výuku jazyků v celkem 31 zemích, tedy i několika nečlenů Evropské unie, hodnotí z hlediska 40 faktorů

"Mnohojazyčnost je záležitostí celé evropské společnosti. Poprvé se s ní setkáváme ve škole, avšak provází nás mnohem déle, neboť ve snaze podpořit sociální soudržnost a prosperitu musíme zvládat stále větší počet jazyků," řekl ke zveřejnění nové studie Leonard Orban, eurokomisař pro mnohojazyčnost.

Česko drží průměr, nejdříve se začíná v Belgii

Česká republika se v tabulce hodnotící věk začátku výuky cizího jazyka drží zhruba v evropském průměru. Cizí jazyk se na prvních stupních základních škol vyučuje od osmi let.

Naopak nejdříve se cizí jazyk učí děti v německy hovořící části Belgie a také ve Španělsku.

V obou zemích s ní děti začínají od tří let věku. Větším problémem je podle zprávy omezený a nedostatečný čas věnovaný výuce. V průměru se totiž jedná o méně než deset procent z celkového pensa výuky.

Angličtina bezkonkurenčně dominuje

Celkem očekávatelně je dominujícím cizím jazykem angličtina. Tu se učí zhruba 90 procent dětí.

Ve třinácti zemích je dokonce vyučována povinně. I v ostatních zemích, kde mají žáci a rodiče možnost volby, je naprosto dominantní právě anglický jazyk.

Pokud se žáci během školní docházky učí druhý cizí jazyk, bývá jím téměř výhradně francouzština nebo němčina.

V případě České republiky se statistiky nijak nevymykají. Angličtinu si jako první jazyk volí většina žáků, zatímco na druhém místě se stále drží němčina.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy