Jak znásilnit dokument? Komunisté věděli

Tomáš Rákos
30. 10. 2006 0:00
Jihlava - Archívy ukazují, jak televize vydatně pomáhala při ničení odpůrců komunistického režimu, hlavně v období po Pražském jaru.

Komunistický režim si při výrobě propagandistických dokumentů nebral servítky. Jako stavební materiál pro scénáře používal informace získané svými agenty, meteriály sebrané při nelegálních domovních prohlídkách, nebo zfalšovanými odposlechy. Nástup normalizace v letech 1969-70 byl jedním z momentů, kdy štvaní proti opozici dosáhlo vrcholu.

Petr Cajthaml, historik z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, normalizační propagandu dlouhodobě studuje.

A: Jak moc byly televizní dokumenty pro propagandu důležité?

"V té době byly velmi důležité, protože televize jako médium měla v té době nejširší rozsah. Vysílaly pouze dva kanály, takže kdo se díval na televizi, tak je musel vidět."

Historik Petr Cajthaml se zaměřil na praktiky STB při natáčení propagandistických dokumentů.
Historik Petr Cajthaml se zaměřil na praktiky STB při natáčení propagandistických dokumentů. | Foto: Aktuálně.cz

A: Kdy natáčení takových filmů začalo?

"První takový dokument se začínal připravovat na jaře a v létě 1969. Jmenoval se Noc plná radosti a násilí. Vlastně pojednával o hokejových událostech na jaře 1969, kdy došlo k výtržnostem po vítězství československého mužstva nad Sovětským svazem.

Většina těch dokumentů vznikala často na přímou objednávku, v některých případech i za účasti StB.

V ČST pak fungovala od roku 1970 samostatná armádní redakce, jejímž redaktory byli i samotní příslušníci Ministerstva vnitra. Byli scénársty, režiséry.

Obecně platí, že diskreditace té konkrétní osoby v dokumentu naznačuje jeho pozdější trestní stíhání a likvidaci. Byl to případ i scénáristy a spisovatele Jana Procházky. Ve filmu "Svědectví od Seiny" byly jeho odposlechy doplněné vulgarismy. Ve filmu tak vystupoval tento idol Pražského jara jako ostrý kritik svých kolegů. Pro diváky to byl šok.

Ironií je, že v té době spolu s Procházkou dokončoval režisér Karel Kachyňa film Ucho.

Do vězení se Procházka nedostal, zemřel na následky vážného onemocnění."

 

Právě se děje

před 47 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy