Jak znásilnit dokument? Komunisté věděli

Tomáš Rákos
30. 10. 2006 0:00
Jihlava - Archívy ukazují, jak televize vydatně pomáhala při ničení odpůrců komunistického režimu, hlavně v období po Pražském jaru.

Komunistický režim si při výrobě propagandistických dokumentů nebral servítky. Jako stavební materiál pro scénáře používal informace získané svými agenty, meteriály sebrané při nelegálních domovních prohlídkách, nebo zfalšovanými odposlechy. Nástup normalizace v letech 1969-70 byl jedním z momentů, kdy štvaní proti opozici dosáhlo vrcholu.

Petr Cajthaml, historik z Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, normalizační propagandu dlouhodobě studuje.

A: Jak moc byly televizní dokumenty pro propagandu důležité?

"V té době byly velmi důležité, protože televize jako médium měla v té době nejširší rozsah. Vysílaly pouze dva kanály, takže kdo se díval na televizi, tak je musel vidět."

Historik Petr Cajthaml se zaměřil na praktiky STB při natáčení propagandistických dokumentů.
Historik Petr Cajthaml se zaměřil na praktiky STB při natáčení propagandistických dokumentů. | Foto: Aktuálně.cz

A: Kdy natáčení takových filmů začalo?

"První takový dokument se začínal připravovat na jaře a v létě 1969. Jmenoval se Noc plná radosti a násilí. Vlastně pojednával o hokejových událostech na jaře 1969, kdy došlo k výtržnostem po vítězství československého mužstva nad Sovětským svazem.

Většina těch dokumentů vznikala často na přímou objednávku, v některých případech i za účasti StB.

V ČST pak fungovala od roku 1970 samostatná armádní redakce, jejímž redaktory byli i samotní příslušníci Ministerstva vnitra. Byli scénársty, režiséry.

Obecně platí, že diskreditace té konkrétní osoby v dokumentu naznačuje jeho pozdější trestní stíhání a likvidaci. Byl to případ i scénáristy a spisovatele Jana Procházky. Ve filmu "Svědectví od Seiny" byly jeho odposlechy doplněné vulgarismy. Ve filmu tak vystupoval tento idol Pražského jara jako ostrý kritik svých kolegů. Pro diváky to byl šok.

Ironií je, že v té době spolu s Procházkou dokončoval režisér Karel Kachyňa film Ucho.

Do vězení se Procházka nedostal, zemřel na následky vážného onemocnění."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy