Jak vypadala Kyselka, když ještě vzkvétala

Jak vypadala Kyselka, když ještě vzkvétala
Podle Zemanových slov je smyslem výstavy seznámit veřejnost s významem a hodnotami jednotlivých objektů v lázních a tím dokázat, že Kyselka je lázeňský Karlštejn. Jedná se o reakci na dnes již památná slova prezidenta Klause po příjezdu do zchátralé Kyselky: "Co si budeme povídat, žádný Karlštejn to není..."
Stav někdejších Lázní Kyselka vzbuzuje vášnivé polemiky. Výstava měla být nekonfliktní. Nakonec ale není. Karlovarské muzeum požádalo firmu Karlovarské minerální vody (KMV) o zafinancování některých výstavních panelů. Firma souhlasila, ale podle původních tvůrců si výstavu příliš přivlastnila a přizpůsobila svým zájmům.
Co by tomu řekl Heinrich Kaspar Mattoni (1830-1910), výhradní vlastník Kyselky a všech pozemků a minerálních pramenů v okolí? "Mattoniho investiční péčí se Kyselka v krátkém čase stala oblíbeným lázeňským a turistickým místem nadregionálního významu. Vznikly tu moderní stáčírna minerální vody, celá řada nových lázeňských budov, vodoléčebný ústav, kolonáda, lesní promenády s vyhlídkami a rozhlednou jakož i četná technická zařízení (lanová kolejová zdviž pro transport lahví, výrobna lahví, bednárna, stáje pro povozy aj.)," napsal před dvěma lety historik karlovarského muzea Stanislav Burachovič k výstavě ke 100 letům od Mattoniho smrti.
Minerální vodě z Kyselky se říkalo "Kysibelka". Německý název pro lázně Kyselka byl totiž Giesshübl, což se zkomoleně četlo jako "Kysibl".
Foto: Archiv Muzea Karlovy Vary
14. 5. 2012 23:56

Muzeum Karlovy Vary nabízí výstavu "Hvězdné nebe nad Kyselkou". Má to být zamítavá odpověď na Klausovu repliku, když přijel do zdevastované Kyselky: "Co si budeme říkat, Karlštejn to není". Podle autorů výstavy jde o "lázeňský Karlštejn". Chvílemi si člověk připadá jako na výstavě antických vykopávek. Ale jsou to skutečně zbytky staveb z poloviny 19. století...

 

Právě se děje

Další zprávy