Jak vypadá hackerspace? Byli jsme v Berlíně i v Praze

Jan Kovalík
12. 3. 2011 21:26
Reportér Aktuálně.cz navštívil nejstarší evropský hackerspace - berlínský C-base
Foto: Jan Kovalík

Berlín - Na konci února v Berlíně mrzne, až praští. Na ulicích v centru bojují s kousavou zimou snad jen turisté. Jen pár bloků od neony osvětleného Mitte nepotkáte v zapadlé uličce už nikoho. Ve spoře osvětleném vnitrobloku lze jen s potížemi najít nasprejovaný nápis C-base.

Dveře do kosmu

Vedle železných vrat je na zdi připevněná počítačová myš, která slouží jako zvonek. Otevírá zavalitý mladík s vousem, culíkem a brýlemi s počtem dioptrií: "Vstup je pouze pro členy. Jste členem," ptá se příchozího a zůstává stát ve dveřích. Jsme v C-base, jednom z nejstarších hackerských klubů v Evropě.

"Strážce brány" neumí anglicky, novinář zase německy, což vede v pozvání dovnitř. Tady již začíná jiný svět. Všudypřítomné šero narušují jen obrazovky starých monitorů, zabudované do zdí a železných konstrukcí. Vedle baru stojí starý arkádový automat. Po "úpravě" členů klubu nabízí místo jedné hned stovky her - zdarma. Opodál stojí stůl, jehož desku tvoří velký multidotykový displej, též dílo členů klubu.

Hledá se pan "t"

Prostory hackerspace, jak se podobným klubům říká, se rozkládají do celkem tří pater. Většinu uliček tohoto vesmírně působícího labyrintu ale zdobí cedulka - pouze pro členy. Ti zájem o komunikaci nejeví, tiše diskutují nebo soustředěně hypnotizují obrazovky svých strojů.

Od jednoho z nich se ale daří získat telefonní číslo na klíčovou postavu C-base, jmenuje se "t". "Ano malé té. Tak se jmenuje, zavolej mu a domluv se s ním," říká mladík za klubovým barem. Kontakt funguje a "t", i když také bez velké výřečnosti, souhlasí se schůzkou v C-base druhý den.

Foto: Jan Kovalík

C-base je mimo název berlínského hackerspace též jméno vesmírné stanice, která se před miliony let zřítila na území dnešního Berlína. Tak praví mýtus, který je s tímto prostorem spojen. Berlínská televizní věž je ve skutečnosti hlavní anténou vesmírné stanice. Do C-base přicházejí lidé, kteří najdou rozptýlené díly této stanice a snaží se je analyzovat. "Ale to jsou všechno blbosti," končí hru s chápajícně kývajícím novinářem Yan "t" Minagawa, který v C-base působí přes deset let.

Děravá GSM

Za tu dobu se v tomto hackerspace hodně událo. Od spolu-organizování Chaos Communication Congress, přes hackovací soutěže, setkání vývojářů, párty až po založení německé pirátské strany. Sám Minagawa se specializuje na bezpečnost v oblasti GSM sítí.

Netají se svým opovržením současného způsobu, kterým operátoři prodávají lidem své služby a sám pracuje na systému, který umožní využívat GSM globálně za cenu lokálního hovoru.

"Lidé tu většinou přemýšlejí, diskutují a spolupracují," popisuje Minagawa zdánlivě nudný biorytmus klubu, který byl založen v roce 1996. Právě kolaborace je ale pro podobná místa klíčová. Za členský příspěvek 17 euro měsíčně je možné používat veškerý hardware, připojení k internetu nebo se za snížené ceny občerstvovat na baru. Hlavně ale spolupracovat na projektech, do kterých každý přináší znalosti, ve kterých vyniká.

C-base má dnes tři stovky platících členů, z nichž 25 má k dispozici klíče a přístupová hesla. Pokud někdo potřebuje pracovat v noci, dohodne se s jedním z nich.

V doprovodu Minagawy může novinář nahlédnout i do sekcí, kam mají za normálních okolností vstup jen členové. "Foťte, co chcete, jen ne lidi, kteří to nechtějí," poznamená t při vchodu do členských sekcí. Podzemnímu bludišti dominuje hardware, který v šeru a tlumeném osvětlení jakoby srůstá s interiérem i jeho uživateli.

Podzemní labyrint

Najdeme tu biolaboratoř, v dílně vzniká 3D tiskárna, vedle zase osminohý robot, ale i skyline Manhattanu vyrobené ze součástek puzzle skládačky. Interiér tvoří sami členové a je vidět, že tlumené osvětlení je pro ně životně důležité. "To je pro hackerspace charakteristické," směje se Minagawa, "konzumovat co největší množství energie pro výrobu co nejvíc tlumeného osvětlení".

Yan
Yan | Foto: Jan Kovalík

Početná skupina členů, kteří se věnují hackingu se při nevhodném použití svých dovedností může lehce dostat do potíží se zákonem. Minagawa to ale jako problém nevidí. Podle jeho slov se několikrát stalo, že do klubu přišel dopis, upozorňující na to, že některá z firem zaregistrovala útok z C-base, hackerspace ale nikdy neměl problémy s policií.

"Byla tu párty, kde se sešlo na padesát hackerů, kteří se ve svém oboru vyznají, tak se podobným věcem neubráníte. My naše IP adresy nezamykáme," říká "t".

Hackeři všech zemí...

Hackerspace C-base není jediné v Berlíně fungující místo tohoto typu, funguje zde i spřátelený Chaos Computer Club. Ten je známý hlavně díky pořádání každoročního Chaos Communication Congress. Během minulých ročníků kongresu hackeři demonstrovali například způsob, jak se nabourat do sítě GSM, na které funguje většina mobilních telefonů. Chtěli tak upozornit na zastaralou technologii protokolu, který využívají téměř všichni mobilní operátoři.

Minulý ročník dostala zprávy o kongresu do médií skupina fail0verflow, které se podařilo prolomit zabezpečení herní konzole Playstation 3.

Mezi další známé hackerspace patří například Noisebridge ze San Francisca nebo newyorský NYC Resistor, v jehož radě zasedá jeden z editorů New York Times. Filosofie zůstává stejná - umožnit sdílení informací, zkušeností i hardwaru a poskytnout lidem platformu pro spolupráci.

Souputníci z Holešovic

Vlastní hackerspace má od minulého roku i Praha. Holešovický brmlab funguje na stejném způsobu, jako jeho protějšky ve světě. Měsíční členský poplatek se pohybuje v řádu stokorun a v současnosti má zhruba třicet členů, které spojuje zájem o robotiku, hacking, programování a elektro-mechaniku.

Nejedná se přitom o uzavřenou komunitu podivínů. Podle slov členů brmlabu jsou noví zájemci o spolupráci vítáni. Pomohlo by tedy komunitě, kdyby stálých členů bylo o dvě stovky víc? "Určitě, mohli bychom pracovat na více projektech a pořádat víc akcí a přednášek. Jen ať nepřijdou všichni najednou," usmívá se jeden ze členů, který se představuje jako Lui a živí se poradenstvím v oblasti IT bezpečnosti.

Na stránkách brmlabu je dnes k nalezení přes patnáct aktivních projektů, na kterých členové klubu pracují. Jedná se o stavbu 3D tiskárny, experimenty s RGB laserem, stavba robota, který dokáže inteligentně reagovat na aktuální terén a další.

Se zájmem o osobní příběhy se tazatel daleko nedostane. Je zřejmé, že pojítko mezi členy je primárně dané zájmem o specifické téma. "Je pravda, že s některými lidmi docela úzce spolupracuji, ale čím se živí nevím. Upřímně mně to ani moc nezajímá," říká Lui, který se též účastní Berlínských kongresů, kde se podle něj schází současná hackerská špička.

"Dokázali tam, že za nějakých 1500 euro je možné postavit zařízení, se kterým je možné odposlouchávat hovory mobilních operátorů," popisuje se zájmem Lui. "Jestli bychom to tu dokázali postavit? Kdybychom měli těch patnác set, tak to určitě zvládneme."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy