Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak správně třídit odpad během vánoc? Průběžně a minimalizovat objem!

EKO-KOM, a.s.
11. 12. 2017 10:00
Krásně zabalené dárky chce pod stromečkem každý. Načančaná pozlátka se ale po rozbalení mění v hromadu odpadů. Víte, jak je správně vytřídit?
Foto: EKO-KOM, a.s.

K pravé vánoční atmosféře neodmyslitelně patří vůně cukroví, vánoční koledy, nazdobený vánoční stromeček a řádně naklizený byt. A ačkoliv si to mnozí nechtějí přiznat, tak i pořádná dávka stresu - nakoupit zásoby jídla na štědrovečerní večeři, sehnat dárky a krásně je zabalit. V touze po co největší originalitě se nám může stát, že načančané pozlátko je někdy větší než samotný obsah, tedy vlastní dárek. Kdyby se u každého vánočního stromečku našel třeba jen jeden takhle "nazdobený" dárek, vznikne z toho později pořádná hromada odpadu. A kontejnery pak praskají ve švech. Zkusme tedy tentokrát myslet i na přírodu a při balení i rozbalování vánočních dárků už přemýšlet, jak se všemi těmi použitými pozlátky naložit, nebo ještě lépe jak se bez nich úplně obejít.

Balicího papíru použijte jen tolik, kolik je ho opravdu potřeba, a po rozbalení dárku papír schovejte na příští rok. Totéž platí u ozdobných stužek. Můžete také zkusit jiné materiály - třeba zabalit dárek do pěkného šátku, který bude obdarovanému sloužit i po vánocích (takto originálně balí dárky v Japonsku, kde metoda "furoshiki" vznikla) nebo do originální textilní tašky, která poslouží ještě na spoustu nákupů.

Foto: EKO-KOM, a.s.

A pokud se přece jen nějaké ty odpady z dárků najdou, začněte je třídit už u vánočního stromečku. Ušetříte si tak zoufalý pohled na hromadu roztrhaných balicích papíru, stužek a igelitů. Pomůže vám pár starých igelitek nebo krabic, do kterých roztřídíte papír, plasty a lahve od štědrovečerního sektu. Vše pak můžete vynést do nejbližších barevných kontejnerů třeba cestou na půlnoční mši.

Do modrého kontejneru patří balicí papír, krabice, papírové tašky nebo obálky. Do žlutého kontejneru pak během vánoc nejčastěji třídíme plastové mašle, fólie, plastové krabičky nebo polystyren. Objemnější obaly je dobré kvůli úspoře místa sešlápnout, případně rozlomit na menší části, aby se do kontejneru lépe vešly. Do zeleného kontejneru můžete vytřídit skleničky od majonéz, zavařenin, nakládané zeleniny nebo lahve od alkoholu. Sklenice není nutné vymývat, stačí je jen důkladně vyškrábnout nebo vylít původní obsah a můžete na nich nechat i víčka.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy