Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak se studuje na Střední ScioŠkole - nejsvobodnější střední škole v Česku?

30. 4. 2019 14:56
Možná vás překvapí, že existuje střední škola, kde studenti rozhodují úplně o všem: o rozvrhu, o rozpočtu i o tom, co se budou učit.
Foto: Komerční sdělení

Dokážou se středoškoláci s takovou svobodou vypořádat?

V místnosti podobné velkému obývacímu pokoji sedí na gauči tři studenti a povídají si. "Spoje jsem vyhledala, vychází to dobře, ale zpátky budeme muset přestupovat v Bruselu," hlásí plavovlasá Domča. Společně s Jendou a Eliškou připravuje výlet na konferenci alternativních středních škol ve Francii. Kromě cesty a ubytování zjišťují, jaké formy spolupráce mezi školami podporuje EU a zda se do nich mohou přidat.

Zbude studentům čas na učení? Vyučování probíhá v dvoutýdenních projektových blocích. Témata vymýšlejí studenti: "Nejvíc se těším na projekt voda, kdy se půjdeme podívat do vodáren a čističek odpadu. Chceme zjistit, jaké je složení vody a jak se čistí," vysvětluje usměvavá Bára. "Tady ve škole musí člověk vyvinout iniciativu, zapojit fantazii," dodává. "Mně se zase nejvíc líbil matematický projekt," říká Vláďa. "Matika mě nikdy moc nebavila, ale tady třeba rýsujeme trojúhelníky do písku a věci probíráme hodně prakticky." "Matika je důležitá," potvrzuje Adéla. "Ale ještě důležitější je naučit se učit, poznat své silné stránky a vědět, co chci. Zkrátka dělat, co mi dává smysl."

"Všechno, co mohou udělat studenti, ať udělají studenti," je heslo ředitele Střední ScioŠkoly Filipa Dobrovolného. A snaží se ho naplňovat do důsledků. "Každý student má třikrát do roka dva týdny službu. Studenti mají na starosti takřka celý provoz školy. Odpovídají na e-maily, zvedají telefony, organizují akce, nakupují, starají se o propagaci, zejména na sociálních sítích."

Skeptika napadne, že podobné úkoly mohou středoškoláci těžko zvládnout. "Klíčové je to, že dáváme studentům skutečnou zodpovědnost," nesouhlasí průvodkyně Míša. "Když ji dostanou, snaží se mnohem víc než v systému, kde nemají na nic vliv. Prostě cítí, že ta škola je jejich."

Vše uvedené je součástí promyšlené koncepce Střední ScioŠkoly. Vše potvrzuje slova zakladatele školy Ondřeje Šteffla. Tedy že ScioŠkoly vychovávají svobodné a sebevědomé lidi pro 21. století.

Chcete zažít nejsvobodnější českou střední školu naživo? Domluvte si den na zkoušku. Nezávazně. Stredni.scioskola.cz

Nevzali vás na střední školu? Využijte možnost přihlásit se do druhého kola přijímaček na Střední ScioŠkolu! Zavolejte nám na 775 115 567 a domluvte si den na zkoušku.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy