Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Jak hravě posílit empatii a zlepšit tak vztahy na pracovišti

2. 1. 2019 14:19
V zaměstnání strávíme téměř třetinu svého života, je tedy zcela přirozené, že pracovní prostředí ovlivňuje celou naši osobnost a do jisté míry i životní štěstí. Klíčem ke zdravým vztahům je empatie a efektivní práce s chybou. Jak posílit tyto vlastnosti?
Foto: Komerční sdělení

Tři praktické tipy prozrazuje níže Ondřej Nečas, lektor Školy improvizace.

Ondřej Nečas
Ondřej Nečas | Foto: Komerční sdělení

Psychiatr a psychoanalytik Robert Waldinger z Harvardovy Univerzity je ředitelem čtyřgenerační studie o vývoji dospělých a jejich pocitech a má bezprecedentní přístup k údajům o skutečném štěstí a spokojenosti. Ve studii se ukazuje, že ani sláva, ani peníze nedělají lidi šťastnými, ale základem spokojenosti jsou otevřené a uvolněné vztahy. Ondřej Nečas k tomu doplňuje: "Vztahy pomáhají lidské rase přežít, bez vztahů a spolupráce bychom tu dávno nebyli nebo bychom byli opravdu hodně prázdní. Čím jsou otevřenější, tím jsou silnější a přidávají nám pocit sounáležitosti, životní sílu a chuť společně opravdu makat." Aby takové byly, je potřeba se umět jeden druhému empaticky přizpůsobit a určitě se neodsuzovat za chyby. To všechno se dá natrénovat.

Chyba je příležitost. "Třeba byste tento článek ani nečetli, protože byste tu nebyli, kdyby vaši rodiče někde neudělali chybu, to je důkazem toho, že chyba dává živnou půdu pro vznik něčeho nového, unikátního a my se za ní zbytečně trestáme. Nebo nás trestají ostatní. Při našich workshopech si zážitkem uvědomujeme, co nám chyby a nebo jenom strach z nich způsobuje, situaci si pojmenujeme a postupně tak přepisujeme naše zažité vzorce," popisuje lektor.

Foto: Komerční sdělení

Tři praktické cvičení, jak pomocí improvizace zlepšit vztahy v práci

Špatné názvy - Na chvíli se zastavte a začněte ukazovat prstem na věci. Každý předmět kolem sebe nahlas pojmenujte: "Lampa! Květináč! Dveře!" Až vás tahle činnost přestane bavit, změňte ji. Ukazujte na předměty, ale říkejte, co ten předmět není. Když ukazujete na lampu, můžete říct "Květináč!" nebo "Dveře!", ale stejně tak "Samice žirafy!" nebo "Flotila na manévrech v jižním Pacifiku!" Půjde to ztuha, protože jsme s dospělostí ztratili schopnost vymýšlet nesmysly.

Ve třetí fázi při ukazování na předměty říkejte, jak byste chtěli, aby se daný předmět jmenoval. Lampa tak může být "Světlostojka!", "Fiflena!", ale klidně i "Dldlo". Půjde vám to lépe, než kdybyste se snažili bez předchozích cvičení, protože jste na chvíli vypnuli vnitřní cenzuru, která nám přikazuje dělat věci správně.

Trénink empatie - vyberte si v práci člověka a na chvíli se do něj zkuste vcítit. Co asi teď řeší? Jakou má náladu? Jak stráví dnešní večer? Původně herecké cvičení nám umožňuje skrze vciťování se do cizích lidí rozvíjet svojí schopnost vcítit se do svých blízkých.

Asociace - Zkuste si ve dvojici nebo ve skupině po kroužku volně asociovat. Znamená to říct nahlas první slovo, které vás napadne, když slyšíte slovo, které řekl ten před vámi. "Tramvaj - Řidič - Auto - Dálnice - Zácpa - …" Nejdůležitější je, že asociace je vždycky správná - je to vaše subjektivní reakce na podnět a nemusíte se snažit, aby byla chytrá a zajímavá. Naopak zkuste nepřemýšlet a být upřímní, i když se vám třeba slovo, které vás napadlo jako první, nelíbí. Schopnost asociovat je nám zcela přirozená a nejlépe funguje, když se vůbec nesnažíme.

Zkuste si tyto hry zahrát v pracovním týmu. I když vám to na první dobrou může připadat jako zbytečnost, ve výsledku to oceníte.

Přemluv šéfa

Krátký program pro firemní týmy Přemluv šéfa, který je založený na technice Get out of the box, tedy opuštění zavedeného stylu přemýšlení. Zaměstnanci se pomocí praktických a hravých cvičení z aplikované improvizace znovu nastartují a přinesou nový impuls do týmu v oblastech komunikace, kreativity a týmové spolupráce. Dále si v otevřeném, hravém, empatickém a podporujícím prostředí uvědomí, že je důležité si vzájemně pomáhat a nesoutěžit mezi sebou.

Škola Improvizace pro každého

Tým deseti lektorů (pět mužů a pět žen), který je složený z herců a pedagogů improvizačního divadla, ale obsahuje i stand-up komika, režiséra, scenáristu, projektového manažera, markeťáka a ředitelku neziskovky dokáže zaujmout širokou škálu populace. Letní semestr začíná 4. března, jedná se o jednu tříhodinovku týdně vždy od 18:00 do 21:00 po dobu intenzivních 13 týdnů. Tréninkové dny otevíráme v pondělí, úterý a čtvrtek. 

Více informací na www.skolaimprovizace.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy