Jak chutná stará ropa na lagunách smrti? Podívejte se zblízka

Foto: Ondřej Besperát
12. 3. 2008 17:00

Ostrava - Říká se tomu "velká ekologická zátěž." Jaký má tvar a jakou barvu?

Jsou to nádrže podobné rybníkům, asi kilometr od slavné Stodolní ulice v centru Ostravy. Na skládce je tu 380 tisíc kubíků jedovatých ropných látek.

Před dokončením je teď projekt, podle kterého by ta hmota měla shořet například v tepelných elektrárnách.

Reportér Aktuálně.cz Tomáš Netočný a fotograf Ondřej Besperát se proto k ostravským lagunám vypravili. Chtěli toto bizarní místo ukázat zblízka.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy