Jacksona zabil jeho lékař, myslí si už i policie

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
28. 7. 2009 12:32
Los Angeles - To, co dosud tvrdili jen někteří členové rodiny Michaela Jacksona a mnozí jeho příznivci, se teď stalo oficiální policejní verzí.

Jak informovala agentura AP, policie se v současnosti domnívá, že Jacksona zabil jeho osobní lékař, a to tím, že mu podal příliš silnou dávku léků.

Agentura se odvolává na slova nejmenovaného vyšetřovatele, podle nějž dostal zpěvák večer před svou smrtí anestetikum propofol, které se používá pro uspávání pacientů před operací.

Jackson ho užíval pravidelně kvůli chronické nespavosti.

Na výsledky se stále čeká

Příčina zpěvákovy smrti není dosud oficiálně známa. Pitva, která byla provedena bezprostředně po úmrtí, definitivní verdikt nepřinesla, neboť se lékaři rozhodli vyčkat na výsledky toxikologických testů. Ty by měly být známy už tento týden.

Lékař Conrad Murray byl u Jacksonova lůžka krátce poté, co 25. června zkolaboval a upadl do bezvědomí. Před příjezdem záchranky se ho marně pokoušel oživovat.

Den po Jacksonově smrti se stal napoprvé předmětem zájmu, neboť se ho policii, která ho potřebovala znovu vyslechnout, nedařilo kontaktovat.

Ze svědka podezřelým

Policie jej nejprve považovala za pouhého svědka, v tuto chvíli už je však přímo předmětem jejího vyšetřování příčin Jacksonovy smrti.

Kriminalisté prohledávali jeho dům, k čemuž dostali souhlas soudu ve snaze dopátrat se důkazů zločinu.

Právník lékaře přitom důrazně odmítá, že by zpěvákovi předepsal či podal cokoli, co by mohlo způsobit smrt.

Murray byl Jacksonovým osobním lékařem tři roky a měl ho doprovázet také na koncertní turné, na které se zpěvák krátce před smrtí připravoval.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy