Czech EP election rallies: Bands, balloons and sexy dancers

Czech EP election rallies: Bands, balloons and sexy dancers
Former PM and ODS leader Mirek Topolánek shakes hands with an ODS supporter.
ODS campaign - Let's try to find a common solution, says the banner.
Social Democrats held a rally in Uherský Brod. They were supported by one of the oldest clubs of local cheerleaders.
Former German chancellor Gerhard Schröder joined the ranks of ČSSD fans.
Foto: Jan Langer
CzechNews
4. 6. 2009 10:19

Four days of voting for the European Union parliament is over now. 375 million of Europeans were eligible to select their MEPs but less than half actually did so. To lure Czech voters Czech parties used mainly big stages, bands, balloons, colors and smiles.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy