Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

IKIS je v řešení zdravotnické dokumentace unikátní

AGEL
16. 9. 2022 12:07
Společnost AGEL významně investuje do digitalizace a elektronizace zdravotnictví.
Foto: AGEL

Jedním z nástrojů digitalizace Skupiny AGEL je vlastní Integrovaný klinický informační systém (IKIS®) pro nemocniční a ambulantní zdravotnická zařízení, vyvíjený a provozovaný společností  Medical Systems. Její předseda představenstva Ing. Daniel Lefenda v rozhovoru přibližuje unikátnost zdravotnického informačního systému, o který stále více projevuje zájem externí trh.

Ing. Daniel Lefenda
Ing. Daniel Lefenda | Foto: Agel

V čem je Integrovaný klinický informační systém (IKIS®) pro zdravotnická zařízení největším přínosem?

IKIS  je unikátní svou aplikační architekturou, která umožňuje efektivní sdílení dat při zachování nastavené legislativy GDPR. Již od počátku byl IKIS navržen k propojení více zdravotnických zařízení tak, aby si pacient mohl zvolit, které z nich navštíví. Protože ve všech zařízeních s tímto systémem má lékař vždy k dispozici kompletní zdravotní záznam pacienta. Podstatné také je, že jsme celý systém vyvíjeli v přímé spolupráci s personálem.

Jakým prošel IKIS vývojem?

Vývoj IKIS začal již v roce 2005. S přibývajícími počtem zdravotnických zařízení ve Skupině AGEL byla investice do vývoje vlastního zdravotnického nemocničního systému logickou cestou. Dnes IKIS pokrývá všechny lékařské specializace. Již v roce 2019 jsme začali zavádět do našich nemocnic elektronickou zdravotnickou dokumentaci. Dnes se soustředíme na mobilitu zdravotnického personálu pomocí tabletů. IKIS včetně mobilních zařízení už používají lékaři a zdravotnický personál ve všech našich zařízeních, což takto komplexně a v takovém rozsahu nemá v Česku nikdo.

Využívají IKIS i jiná zdravotnická zařízení mimo Skupinu AGEL ?

 Ano, náš systém je využíván ve Fakultní nemocnici Ostrava, která zajišťuje péči pro 1, 2 milionu obyvatel. IKIS poskytujeme zdravotníkům také v nemocnici v Jablonci nad Nisou. Když už jsme u čísel, tak jen za rok 2021 měl IKIS 14 000 aktivních uživatelů a v databázi evidujeme 3,3 milionu pacientů. V IKISu za poslední rok bylo zapsáno 168 tisíc hospitalizací a dalších 4 a půl milionu ambulantních návštěv.

Jednou z předností IKISu je sdílení informací a propojenost systému se systémy státní správy či s externími poskytovateli zdravotnických služeb.

Tato vlastnost je jedním z klíčových aspektů pro to, abychom dokázali pokrýt dnešní trendy v rámci zdravotnictví. Díky IKISu centralizujeme veškerá možná data z okolních systémů, která pak jsou připravena na sdílení se systémy státní správy jako je ÚZIS, SÚKL, ČSSZ nebo s pojišťovnami.

Foto: Komerční sdělení

Medical Systems vytvořil také mobilní variantu systému IKIS. Můžete ji krátce přiblížit?

Naši zdravotníci už k lůžku nechodí s papírovými složkami. Do tabletů s mobilní verzí IKIS jak na ambulancích, tak na lůžkových odděleních zadávají dokumentaci přímo u lůžka pacienta. Lékař si může vizitu nadiktovat do tabletu. Aplikace lékaři nabízí dohledání nálezů a vyšetření, laboratorní výsledky či konsiliární vyšetření. Sestrám ulehčuje práci pořízení fotodokumentace dekubitů a ran, stejně jako i dokumentace ošetřovatelské péče. Zásadně se tak snižuje riziko chyb v dokumentaci.

To vše nemocnicím zásadně snižuje náklady, čímž byl dán základ pro "paperless hospital", tedy bezpapírovou nemocnici, která maximálně využívá digitalizaci dokumentů.

 

Právě se děje

Další zprávy