Hyundai starts trial production in Nošovice

CzechNews
24. 10. 2008 12:30
Launch ceremony for series production of i30 model scheduled for 3 November
The huge Korea-made press was transported by sea to Hamburg and by a river boat to the Czech Republic.
The huge Korea-made press was transported by sea to Hamburg and by a river boat to the Czech Republic. | Foto: Ondřej Besperát

Nošovice - Hyundai has launched trial production of transmissions in its new plant in Nošovice, north Moravia.

The local building authority in Dobrá has authorised trial operation of the facility's energy centre and the transmission assembly hall.

The Korean carmaker is expected to request trial permits for the rest of the plant in the following days.

The transmissions manufactured in Nošovice will for now be supplied to a Kia factory in Žilina. After car assembly starts in Nošovice, part of the transmissions will be used there for Hyundai cars.

By the end of the year, 35,000 transmissions are expected to be made at the plant.

The company plans the launch ceremony for series production of the Hyundai i30 passenger model for 3 November. By the end of this year, the plant should ship 18,000 vehicles.

The capacity of the plant is scheduled to gradually increase to 300,000 passenger cars per year. There will be 2,750 staff working at Nošovice; by 2011 the number should increase to 3,400.

The total size of Hyundai's investment at Nošovice is EUR 1.12 billion.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy