Hyundai starts trial production in Nošovice

CzechNews
24. 10. 2008 12:30
Launch ceremony for series production of i30 model scheduled for 3 November
The huge Korea-made press was transported by sea to Hamburg and by a river boat to the Czech Republic.
The huge Korea-made press was transported by sea to Hamburg and by a river boat to the Czech Republic. | Foto: Ondřej Besperát

Nošovice - Hyundai has launched trial production of transmissions in its new plant in Nošovice, north Moravia.

The local building authority in Dobrá has authorised trial operation of the facility's energy centre and the transmission assembly hall.

The Korean carmaker is expected to request trial permits for the rest of the plant in the following days.

The transmissions manufactured in Nošovice will for now be supplied to a Kia factory in Žilina. After car assembly starts in Nošovice, part of the transmissions will be used there for Hyundai cars.

By the end of the year, 35,000 transmissions are expected to be made at the plant.

The company plans the launch ceremony for series production of the Hyundai i30 passenger model for 3 November. By the end of this year, the plant should ship 18,000 vehicles.

The capacity of the plant is scheduled to gradually increase to 300,000 passenger cars per year. There will be 2,750 staff working at Nošovice; by 2011 the number should increase to 3,400.

The total size of Hyundai's investment at Nošovice is EUR 1.12 billion.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy