Hvězdy se rodí ve výmluvných barvách

red
2. 6. 2008 0:10
Astronomové ocenili pohled do vesmírné porodnice
Oranžová hvězda umírá, modrá se rodí.
Oranžová hvězda umírá, modrá se rodí. | Foto: Martin Myslivec

Praha - Nahlédnutí do části vesmíru, v níž se rodí hvězdy, ocenila porota z České astronomické společnosti. Snímek, který pořídil Martin Myslivec z Hradce Králové (jeho webovou stránku najdete zde) získal vítězství v květnovém kole soutěže Česká astronomická fotografie měsíce.

"Pohled do hvězdné porodnice je fascinující," prohlašuje člen poroty Marcel Bělík. V ní se za pomoci gravitace, turbulencí, srážek, explozí a termonukleárních reakcí z pracho-plynné mlhoviny rodí hvězdná nemluvňata.

Jedna z takových velmi dobře vybavených hvězdných porodnic leží na hranici souhvězdí Hadonoše a Štíra a astronomové ji nazývají oblast Rho Ophiuchi, nebo jenom Rho Oph.

Nemluvňata v "těsné" blízkosti

Pravda, většina hvězd v ní spatřila světlo vesmíru již v době, kdy po Zemi teprve pobíhal člověk vzpřímený a kdy člověk neandertálský musel na svůj příchod na svět čekat ještě asi 200 000 let. Ovšem z hlediska života hvězd a vesmíru je to jen krátkodobá epizoda.

Se svým průměrným stářím 300 000 let patří tyto hvězdy stále ještě mezi nemluvňata. Blízkost k našemu Slunci, které je pouhých 400 světelných let daleko, astronomům umožňují velmi detailně zkoumat bouřlivé okamžiky zrodu hvězd.

Jak ukazují poslední pozorování, v oblaku se nyní nalézá asi 300 mladých hvězd v různém stadiu vývoje.

Martin Myslivec

Martin Myslivec

O autorovi vítězného snímku čtěte také:

Oranžová umírá, modrá je mladá

Oblast Rho Oph patří mezi "nejbarevnější" části pozorovatelného vesmíru. A protože každá barva vypovídá mnohé o vlastnostech jejího nositele, může si odborník již na první pohled učinit představu, o jak komplikovanou oblast vesmíru se jedná.

Temné oblasti představují zásobárnu prachu a zatím chladného plynu, ze které jednou budou čerpat rodící se nové hvězdy materiál pro svůj zrod. Oranžová barva nejjasnější hvězdy na snímku, spolu se stejnobarevnou mlhovinou, která ji obklopuje, představuje plynný materiál odvrhovaný rozpínající se hvězdou Antares. Ta se blíží ke konci svého života. Namodralá oblast snímku představuje naopak světlo hvězdy právě se rodící, rozptýlené na prachové obálce její kojenecké zavinovačky.

Jen nízko nad obzorem

Na snímku jsou také dvě kulové hvězdokupy. Jedna z nich, NGC 6144, je schována v oranžové záři hvězdy Antares, ta druhá, nesoucí označení M 4, se nachází mezi Antarem a hvězdou Sigma Scorpii, kterou obklopuje rudá mlhovina.

Část vesmíru s touto zajímavou mlhovinou je z našich zeměpisných šířek poměrně špatně pozorovatelná, protože ani v době nejlepší pozorovatelnosti nevystupuje příliš vysoko nad obzor.

Pozemská světla jsou tedy jedním z největších překážek při fotografování a zpracování získaných snímků. Martin Myslivec ji však dokázal překonat. Při návštěvě v Českých Budějovicích fotografoval oblohu v oblasti mezi Blanským lesem a vojenským prostorem Boletice, západně od Kleti.

Z devíti záběrů s desetiminutovým expozičním časem sestavil snímek, který nyní získal titul astronomická fotografie měsíce května.

Vírová galaxie M51.
Vírová galaxie M51. | Foto: Zdenek Bardon
Vítězné snímky z minulých měsíců můžete vidět zde.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo. | Foto: Česká astronomická společnost
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte zde.
 

Právě se děje

před 28 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy