Hvězdy se rodí ve výmluvných barvách

red
2. 6. 2008 0:10
Astronomové ocenili pohled do vesmírné porodnice
Oranžová hvězda umírá, modrá se rodí.
Oranžová hvězda umírá, modrá se rodí. | Foto: Martin Myslivec

Praha - Nahlédnutí do části vesmíru, v níž se rodí hvězdy, ocenila porota z České astronomické společnosti. Snímek, který pořídil Martin Myslivec z Hradce Králové (jeho webovou stránku najdete zde) získal vítězství v květnovém kole soutěže Česká astronomická fotografie měsíce.

"Pohled do hvězdné porodnice je fascinující," prohlašuje člen poroty Marcel Bělík. V ní se za pomoci gravitace, turbulencí, srážek, explozí a termonukleárních reakcí z pracho-plynné mlhoviny rodí hvězdná nemluvňata.

Jedna z takových velmi dobře vybavených hvězdných porodnic leží na hranici souhvězdí Hadonoše a Štíra a astronomové ji nazývají oblast Rho Ophiuchi, nebo jenom Rho Oph.

Nemluvňata v "těsné" blízkosti

Pravda, většina hvězd v ní spatřila světlo vesmíru již v době, kdy po Zemi teprve pobíhal člověk vzpřímený a kdy člověk neandertálský musel na svůj příchod na svět čekat ještě asi 200 000 let. Ovšem z hlediska života hvězd a vesmíru je to jen krátkodobá epizoda.

Se svým průměrným stářím 300 000 let patří tyto hvězdy stále ještě mezi nemluvňata. Blízkost k našemu Slunci, které je pouhých 400 světelných let daleko, astronomům umožňují velmi detailně zkoumat bouřlivé okamžiky zrodu hvězd.

Jak ukazují poslední pozorování, v oblaku se nyní nalézá asi 300 mladých hvězd v různém stadiu vývoje.

Martin Myslivec
Autor fotografie: Česká astronomická společnost

Martin Myslivec

O autorovi vítězného snímku čtěte také:

Oranžová umírá, modrá je mladá

Oblast Rho Oph patří mezi "nejbarevnější" části pozorovatelného vesmíru. A protože každá barva vypovídá mnohé o vlastnostech jejího nositele, může si odborník již na první pohled učinit představu, o jak komplikovanou oblast vesmíru se jedná.

Temné oblasti představují zásobárnu prachu a zatím chladného plynu, ze které jednou budou čerpat rodící se nové hvězdy materiál pro svůj zrod. Oranžová barva nejjasnější hvězdy na snímku, spolu se stejnobarevnou mlhovinou, která ji obklopuje, představuje plynný materiál odvrhovaný rozpínající se hvězdou Antares. Ta se blíží ke konci svého života. Namodralá oblast snímku představuje naopak světlo hvězdy právě se rodící, rozptýlené na prachové obálce její kojenecké zavinovačky.

Jen nízko nad obzorem

Na snímku jsou také dvě kulové hvězdokupy. Jedna z nich, NGC 6144, je schována v oranžové záři hvězdy Antares, ta druhá, nesoucí označení M 4, se nachází mezi Antarem a hvězdou Sigma Scorpii, kterou obklopuje rudá mlhovina.

Část vesmíru s touto zajímavou mlhovinou je z našich zeměpisných šířek poměrně špatně pozorovatelná, protože ani v době nejlepší pozorovatelnosti nevystupuje příliš vysoko nad obzor.

Pozemská světla jsou tedy jedním z největších překážek při fotografování a zpracování získaných snímků. Martin Myslivec ji však dokázal překonat. Při návštěvě v Českých Budějovicích fotografoval oblohu v oblasti mezi Blanským lesem a vojenským prostorem Boletice, západně od Kleti.

Z devíti záběrů s desetiminutovým expozičním časem sestavil snímek, který nyní získal titul astronomická fotografie měsíce května.

Vírová galaxie M51.
Vírová galaxie M51. | Foto: Zdenek Bardon
Vítězné snímky z minulých měsíců můžete vidět zde.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo.
Česká astronomická fotografie měsíce - logo. | Foto: Česká astronomická společnost
Více se o soutěži Česká astronomická fotografie měsíce dozvíte zde.
 

Právě se děje

Další zprávy