Hučín neuspěl ve sporu s Hradílkem o to, zda je gauner. Žene případ k Ústavnímu soudu

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 2. 2019 18:59
Už více než deset let trvá spor mezi disidenty a bývalými přáteli Vladimírem Hučínem a Tomášem Hradílkem. Hučín po porevolučním ministru vnitra Hradílkovi požadoval omluvu a odškodné půl milionu korun za jeho výroky, kdy jej označil za gaunera a spojil jej s bombovými útoky počátkem devadesátých let v Přerově. Nejvyšší soud koncem loňského roku zamítl Hučínovo dovolání a tento týden verdikt zveřejnil na svých stránkách. Hučín musí jen na nákladech řízení a za Hradílkova advokáta zaplatit přes čtvrt milionu korun. Spor však nekončí.
Vladimír Hučín (vlevo) a Tomáš Hradílek.
Vladimír Hučín (vlevo) a Tomáš Hradílek. | Foto: Zdrojové foto: Jan Šilpoch / ČTK

"Postupně to platím, těch peněz je ale mnohem víc, přes půl milionu už to stálo, musím platit i svého advokáta," stěžuje si Hučín, který však spor nevzdává a podle svých slov podá ústavní stížnost.

Osočení od Hradílka jej prý i poškodilo v  kandidatuře do Senátu v roce 2008. S deseti procenty se tehdy umístil až na čtvrtém místě.

Oba bojovali proti režimu

Jak Hučín, tak Hradílek patřili mezi známé odpůrce komunistického režimu a policisté je mnohokrát zatkli. Každý ale k odporu volil jiné metody.

Hučín radikální se zbraní v ruce, když prováděl různé útoky a sabotáže - trhavinou ničil komunistické nástěnky či klubovny SSM, zorganizoval i útok výbušninou na dům agenta StB. A před revolucí strávil celkem 40 měsíců ve vězení. Po revoluci jej však nakonec soudy rehabilitovaly.

Hradílek byl zase jedním z prvních signatářů Charty 77 a posléze i jejím mluvčím. A v roce 1989 ji u něj doma podepsal i Hučín.

Musel odejít z BIS

Po roce 1990 nastoupil Hučín k Bezpečnostní informační službě. Jenže koncem devadesátých let musel pro řadu podezření odejít.

Hučín například pracoval v týmu, který vyšetřoval bombové útoky v Přerově, ale nakonec se ocitl v podezření, že je jejich autorem. Chtěl prý tak podpořit svá tvrzení o levicovém nebezpečí, proti kterému nikdy nepřestával bojovat.

Hučín strávil i několik měsíců ve vazbě a s obžalobou pro nedovolené ozbrojování, šíření poplašných zpráv, ohrožení utajovaných skutečností či neuposlechnutí rozkazu putoval před soud. Ten jej ale nakonec očistil.

Pravda je, že některá obvinění byla sporná - například že se obohatil o 7 tisíc na nemocenských dávkách v době údajně fingované nemoci.

Kriminální delikty nejsou odboj

V roce 2007 Lidové noviny zveřejnily na svých stránkách několik polemik bývalého ministra vnitra Tomáše Hradílka. A to poté, co Hučín prohrál spor s bývalým zástupcem ředitele severomoravské policie Jiřím Pščolkou, který označil Hučína za člověka s kriminální minulostí, který své dřívější kriminální delikty vydává za protikomunistický odboj. A označil ho za možného pachatele bombových útoků.

Soud Hučínovu žalobu na ochranu osobnosti zamítl. A Pščolky se následně zastal i Hradílek. Ten v polemice na stránkách Lidových novin označil Hučína za gaunera a uvedl, že i on byl a je přesvědčen, že Hučín za bombovými útoky stál. Na stránkách LN se pak rozpoutala polemika, do které vstoupila řada lidí.

Hučín následně podal na Hradílka žalobu a požadoval za jeho slova omluvu a odškodné. Případ si přehazovaly soudy řadu let. A dvakrát dokonce skončil na stole Nejvyššího soudu, ke kterému podal Hučín proti zamítnutí dovolání. Poprvé mu Nejvyšší soud vyhověl, když soudům vytkl, že nedostatečně zhodnotily Hradílkovy výroky.

I poté ale jak Krajský soud v Ostravě, tak Vrchní soud v Olomouci Hučínovu žalobu zamítly. A konstatovaly, že nejde vytrhávat z kontextu jednotlivá slova, ale je třeba zhodnotit celý řetězec článků, respektive polemiky. "Oba články byly reakcí na předchozí články. Aby si běžný čtenář mohl učinit obrázek o těchto kritických výrocích, je odůvodněné, aby znal texty předchozích článků," uvedl předseda senátu Vrchního soudu v Olomouci Ladislav Bognár. Podle něj měl Hradílek k dispozici podklady pro vynesení svých kritických soudů.

Chci, ať to doloží

Hučín podal opět dovolání, ale tentokrát neúspěšně. "Oba soudy se otázkou posouzení sporných výroků odpovídajícím způsobem zabývaly a podrobně vyložily důvody pro svá rozhodnutí," konstatoval senát Nejvyššího soudu pod vedením soudce Pavla Pavlíka.

Sám Hučín se s verdiktem nespokojil a již podal ústavní stížnost. V ní podle svých slov bude požadovat, ať přinutí Hradílka jeho slova o tom, že je Hučín organizátor zmíněných teroristických útoků, doložit. "Tvrdil, že má důkazy. Chci, aby je předložil," říká Hučín a doufá, že Ústavní soud verdikty zruší a přikáže soudům, aby žalobu znovu projednaly.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy