Hongkong žije protesty proti čínské správě, policie proti lidem nasadila slzný plyn

ČTK Zahraničí ČTK , Zahraničí
Aktualizováno 11. 8. 2019 13:19
Přes policejní zákaz pochodů se v neděli opět shromáždily tisíce lidí ve východoasijské metropoli Hongkong, který spravuje komunistická Čína. Lidé manifestují i na letišti. Protestují proti hongkongským vrcholným představitelům, podléhajícím pokynům Číny, už devátý týden. Demonstrace opakovaně končí střety s policií, v neděli stejně jako v sobotu použily pořádkové síly proti demonstrantům slzný plyn.
V Hongkongu se protestuje proti čínskému způsobu správy.
V Hongkongu se protestuje proti čínskému způsobu správy. | Foto: Reuters

Pořádkové síly se střetly se skupinou převážně mladých lidí protestujících ve čtvrti Sham Shui Po na poloostrově Kowloon. Policie podle svého vyjádření musela použít slzný plyn, protože demonstranti na její příslušníky házeli cihly a ignorovali výzvy k odchodu. Další skupina lidí s plynovými maskami na obličeji se shromáždila také u nedaleké policejní stanice.

Velký dav se podle agentury AP sešel také ve Victoria Parku v centru města, kde si demonstranti sedli pod slunečníky. Jsou mezi nimi i starší lidé a rodiny s dětmi. Protestující mají v rukou transparenty s nápisy jako "Vraťte nám Hongkong" nebo "Stáhněte špatný zákon". Tento protest úřady povolily, ostatní jsou však protizákonné.

Další skupina se vydala na pochod v přístavu. Více než tisíc demonstrantů v černém se podle agentury Reuters opět nachází i v příletové hale letiště, Policie oznámila, že v sobotu zatkla při protestech 16 osob a obvinila je z nezákonného shromažďování a držení útočné zbraně. Od zahájení protestů v červnu zadržely úřady celkem přes 600 osob.

Demonstranti chtějí odstoupení správkyně

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, čelí největší politické krizi za desítky let. Vše přitom začalo "jen" jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny.

Obava, že tento zákon se stane nástrojem proti politicky nepohodlným lidem, ale postupně přerostla v požadavek na větší demokratičnost politického systému a na odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové.

V Hongkongu se protestuje už devátý týden, dosud policie zadržela přes 600 lidí.
V Hongkongu se protestuje už devátý týden, dosud policie zadržela přes 600 lidí. | Foto: Reuters

Správkyně zatím vyhověla prvnímu požadavku, návrh zákona o vydávání podezřelých do Číny stáhla. Mezi novými požadavky se objevuje také omezení vstupu turistů z pevninské Číny do Hongkongu.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy