Hledá se energie zítřka. Buďte u toho

Josef Tuček
7. 7. 2008 11:10

Praha - Na nejdůležitějším vědeckém experimentu dnešního světa se podílejí i čeští vědci. Můžete jim nahlížet přes rameno.

Tokamak v Praze

Fyzikové v Praze uvádějí do provozu experimentální zařízení, od kterého si vědci hodně slibují: tokamak pojmenovaný Compass-D. Má pomoci najít odpověď na otázku, kterou si vědci (a samozřejmě nejenom vědci) kladou už dlouho: Kde vzít energii, pro kterou by se suroviny nemusely dovážet ze zahraničí ani dolovat z vlastní země? Energii, při jejíž výrobě neunikají do vzduchu oblaka skleníkových plynů, která po sobě nezanechává vysoce radioaktivní odpady a není ani závislá na tom, jestli zrovna svítí slunce nebo fouká vítr?

Řešením by mohla být jaderná fúze. To je způsob, jakým vyrábí energii Slunce a další hvězdy. V nich se za vysoké teploty spojují jádra vodíku, vzniká helium a uvolňuje se obrovské množství energie.

Vědci se snaží tuto reakci studovat v přístrojích, z nichž některým se říká tokamak. Jeden  takový získali čeští fyzikové z ústavu v jihoanglickém Culhamu. Loni v květnu pro něj začal Ústav fyziky plazmatu Akademie věd Praze-Kobylisích připravovat samostatnou budovu. Začátkem letošního dubna tu byl přístroj slavnostně představen. Do konce roku by na něm měly začít probíhat experimenty. Čeští i zahraniční vědci při nich budou zkoumat reakce, od nichž hodně očekávají.

Slavnostní odhalení
Slavnostní odhalení | Foto: Ludvík Hradilek
O tokamaku v Praze čtěte:
Odhalen přístroj, který bude hledat energii budoucnosti

 ITER je cesta do budoucnosti

Pokud by se lidé naučili ovládat stejnou reakci, jaká probíhá ve Slunci, měli by navždy vystaráno. Základní teoretická východiska vědci znají. Sestavit zařízení, v němž by fúzní reakce vyráběla energii jako v běžné elektrárně, však zatím neumějí.

Vyzkoušet postupy pro přesné řízení fúzní reakce má největší současný vědecký projekt na světě nazvaný ITER (což je jednak anglická zkratka názvu Mezinárodní termonukleární experimentální reaktor, a taky latinský výraz pro cestu). Účastní se jej Evropská unie, USA, Rusko, Japonsko, Čína, Jižní Korea a Indie.

Vědci při projektu zkonstruují ve výzkumném středisku Cadarache kousek od Marseille experimentální zařízení, jehož stavba měla přijít na pět miliard eur. Koncem června však ukázalo, že projekt bude minimálně o třetinu dražší a bude trvat déle, než se čekalo.

Uvnitř tokamaku Compass.
Uvnitř tokamaku Compass. | Foto: Ústav fyziky plazmatu AV ČR.
Podrobněji čtěte:
Projekt, jenž má získat energii z vodíku, se komplikuje
Záchrana světa? Vana vody a fyzika

V Praze příprava pro experimenty

Velkému mezinárodnímu projektu by měl pomoci i tokamak Compass, až začne pracovat v Praze. Je totiž zmenšenou verzí konstrukce ITER. V Praze se tedy budou moci modelovat v menším měřítku, a tedy pohotověji a levněji, i budoucí experimenty pro ITER. 

Redakce online deníku Aktuálně.cz vám společně s vědci z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd ČR nabízí, abyste byli při tom. Na tomto místě vás informujeme o dění kolem přípravy experimentálního zařízení v Praze.

Ukážeme vám na fotografiích i na videozáznamech, jak se přístroj v Praze připravuje. Budete se zde moci vědců ptát na cokoli, co vás bude zajímat. A až bude zařízení v činnosti, předpokládáme, že vám zprostředkujeme sledování některých experimentů v přímém přenosu.

Máte příležitost být u začátku pravděpodobně nejvýznamnějšího vědeckého experimentu tohoto století.

Profesor Pavel Chráska, ředitel Ústavu fyziky plazmatu Akademi věd v Praze.
Profesor Pavel Chráska, ředitel Ústavu fyziky plazmatu Akademi věd v Praze. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte odpovědi na otázky čtenářů Aktuálně.cz:
Fyzik: Energie z fúze bude významná za pár desetiletí
 

Právě se děje

před 17 minutami

RRTV musí doplatit miliony korun odvolaným radním, potvrdil soud

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) musí svým šesti bývalým členům vyplatit celkem přes 14 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy. Ve středu to pravomocně potvrdil soud, který zamítl odvolání vysílací rady. Přiznanou částku ještě výrazně navýší úroky z prodlení. Rada bude muset hradit i dalších zhruba 2,4 milionu, které muži vynaložili na soudní řízení.

Šestici radních odvolal v roce 2003 z funkce tehdejší premiér Vladimír Špidla, a to v souvislosti s arbitráží mezi Českem a Central European Media Enterprises (CME). Premiér Špidla tehdy vysílací radu odvolal, protože podle sněmovny opakovaně závažně neplnila své povinnosti a Česko kvůli tomu arbitráž prohrálo. Justice poté konstatovala, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné.

Bývalí radní Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Petr Žantovský, Josef Musil, Jiří Novotný a Petr Štěpánek se žalobou domáhali toho, aby jim RRTV doplatila mzdu od jejich odvolání až do vypršení šestiletého funkčního období. Soudy nakonec každému z nich přiznaly přes dva miliony korun. Období, po které muži nemohli vykonávat svou činnost, totiž vyhodnotily jako překážku v práci. Nejvíce - 2,88 milionu korun - dostal Duspiva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy