Hlasujte pro snímek rostliny s nejzajímavějším příběhem

Josef Tuček
13. 10. 2009 9:00
Botanikové zvou veřejnost k nahlédnutí do svého světa
Korálový útes? Ne, to je detail květu divizny jižní rakouské.
Korálový útes? Ne, to je detail květu divizny jižní rakouské. | Foto: Soutěžící

Praha - Rostliny jsou nejen krásné, ale mají i své příběhy - zaznamenejte je! Tak vyzvali botanikové z Akademie věd své kolegy i veřejnost a vyhlásili už podruhé soutěž Rostlina s příběhem.

Od 272 soutěžících se na ní sešlo 618 příspěvků. Odborná porota je výrazně probrala a nyní nejzajímavější fotografie rostlin nabízí k veřejnému hlasování. Podstatný je však nejenom snímek, ale i kratičký příběh, který každou fotografii doprovází.

"Za přečtení rozhodně stojí informace o rostlinách, které se fotografům podařilo vypátrat. Dozvíte se třeba, jakými triky lákají orchideje opylovače, jaká byla posvátná bylina Germánů a co přidávali Vikingové do piva. I obyčejná pampeliška nebo pelargónie ovšem inspirovaly soutěžící k vytvoření krásných snímků a nápaditých textů," hodnotí předseda poroty, Jan Kolář z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd.

Na snímky se můžete podívat a dát svůj hlas těm, které vás nejvíce upoutají, na webové stránce organizátorů (http://fotopribeh2009.avcr.cz/) po kliknutí na rubriku HLASUJ.

Hlasovat můžete až do 25. října. Snímky, které získají nejvíc hlasů, ale také největší zájem odborné poroty, pak budou zveřejněny na internetu a začátkem listopadu vystaveny v hlavní budově Akademie věd v Praze.

Tři soutěžní snímky vám na ukázku představujeme. Zatím bez uvedení jména autorů - fotografie jsou totiž až do vyhlášení výsledků anonymní.

Korálový útes? Ne, to je detail květu divizny jižní rakouské.
Korálový útes? Ne, to je detail květu divizny jižní rakouské. | Foto: Soutěžící
Korálový útes
Pohledu na detail květu divizny jižní rakouské (Verbascum chaixii subsp. austriacum), s hustě fialově chlupatými tyčinkami, nelze upřít jistou podobu s korálovým útesem. Jde o rostlinu vyskytující se v jižní části naší republiky, kde roste převážně na slunných travnatých a skalnatých stráních. Z hlediska ohrožení je tato divizna zařazena mezi vzácnější taxony naší květeny, které vyžadují další pozornost. Snímek byl pořízen na území přírodní památky Klučovský kopec nedaleko od Třebíče.
Pelargonie vonná.
Pelargonie vonná. | Foto: Soutěžící
Pelargonie vonná
Kdo by neznal muškáty. Mistři ve šlechtění jsou víc než dvě stě let Britové. Ty voňavé prý pěstovali v přenosných nádobách, které umisťovali do salonů. Dámy se jich při tanci dotýkaly róbami a do okolí se šířila vůně citrónu nebo třeba máty. Od těch dob se plantážně pěstují např. ve Francii jako voňavkářská surovina. Málo se ale ví, že se i jedí. Opravdu: podívejte se do vyhlášky č. 157/2003 Sb. Při výrobě marmelád, džemů a rosolů z kdoulí je povolen přídavek listů Pelargonium odoratissimum.
Vodní víla.
Vodní víla. | Foto: Soutěžící
Vodní víla
S touto rostlinou se dnes bohužel setkáme spíše v zahradním rybníčku, kde se občas pěstuje místo leknínu. Plavín leknínovitý se v přírodě vzácně vyskytuje v mělkých stojatých vodách nepříliš bohatých na živiny. Krása jeho květů je pomíjivá. Vykvete poté, co jej ozáří ranní světlo, a před večerem uvadá. Tou dobou se však již z vody vynořují poupata pro další den.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy