Historici hlásí mimořádný objev. Ve staré továrně našli bedny záznamů z procesu se Slánským

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
20. 3. 2018 16:54
Unikátní materiály skrývalo čtrnáct kovových a šest dřevěných beden. Záznamy jsou poškozené, filmaři je chtějí zrestaurovat a zpřístupnit.
Rudolf Slánský před soudním tribunálem.
Rudolf Slánský před soudním tribunálem. | Foto: ČTK

Praha - Záběry na zaprášené bedny s cennostmi patří hlavně do repertoáru filmových scenáristů. Nově se ale stanou součástí skutečného příběhu o insolvenčním správci, kterému se v jedné středočeské továrně podařilo objevit filmové záznamy procesu s vrcholným komunistickým politikem přelomu 40. a 50. let Rudolfem Slánským.

Ten se stal ztělesněním známé fráze o revolucích požírajících své děti. Začátkem 50. let, jen několik roků poté, co se českoslovenští komunisté chopili moci, sám skončil na popravišti pankrácké věznice.

Nově nalezených audiovizuálních materiálů je podle Národního filmového archivu několik desítek kilometrů, skrývaly se ve 14 kovových a šesti dřevěných bednách. V půlce března je posoudili historik Petr Blažek a dokumentarista Martin Vadas.

Nálezci, historici a dokumentaristé se domluvili, že podrobnosti objevu včetně místa a okolností nálezu představí ve čtvrtek. Historik Blažek ale Aktuálně.cz s předstihem řekl, že je pokládá za největší objev z komunistické éry mimo státní archivy. "Je to mimořádná věc. Proces patří k nejznámějším v sovětském bloku, měl obrovský ohlas proto, že představoval naprostý zásah do srdce KSČ," rozvedl Blažek.

Nalezené bedny obsahovaly negativy obrazu a zvuku, duplikační kopie, magnetofonové pásy, kombinované kopie a také přefocené kopie archivních dokumentů z provenience ÚV KSČ.

O existenci materiálů se spekulovalo desítky let. Archiváři je nyní budou třídit, následně chtějí přikročit k jejich zpřístupnění.

Soudruh "sionistický zrádce"

Rudolf Slánský byl coby generální tajemník ústředního výboru KSČ jedním z nejmocnějších komunistických politiků. Známým se stal ale kvůli prvenství, po kterém rozhodně netoužil - byl nejmocnějším československým komunistou, který kdy skončil na popravišti.

V roce 1948 vznikl na Blízkém východě stát Izrael. Československo mu tehdy ilegálně dodávalo množství zbraní a cvičilo budoucí izraelské vojáky. Na pomoci Izraelcům se tehdy shodovali jak demokratičtí politici (zejména Jan Masaryk), tak komunisté.

Levicový Izrael ale nebyl sovětským satelitem a Stalin začal hledat viníky. Řada československých komunistů, včetně Slánského, měla židovský původ. Zrežírování procesu s "protistátním spikleneckým centrem" v Československu bylo pro Moskvu příležitostí přinutit komunisty ke slepé poslušnosti.

V procesu se Slánským padlo v listopadu 1952 jedenáct rozsudků smrti. Obžalovaní, popisovaní jako sionističtí zrádci a nepřátelé československého lidu, se k vině ze špionáže, spiknutí proti republice či záškodnictví přiznali. Výpovědi se po fyzickém i psychickém mučení museli naučit nazpaměť.

 

Právě se děje

Další zprávy