He who rapes a woman rapes an entire nation

Naďa Straková
7. 3. 2008 11:50
One World Festival screens a Sundance film
Lisa F. Jackson talking to the One World festival guests in the Langhans Gallery
Lisa F. Jackson talking to the One World festival guests in the Langhans Gallery | Foto: Naďa Straková

Prague - Instead of protecting them, they rape them. Instead of helping them, they mutilate them and steal anything they can from them. 

American film-director and editor Lisa F. Jackson travels to the Democratic Republic of Congo, a country torn by a decade long civil war where armed militias commit the most horrific crime upon their own women.

The film - The Greatest Silence: Rape in the Congo, which opened this year´s festival, examines a phenomenon of rape and mutilation of Congolese women by government troops and rebel militia.

Winner of a special jury prize at Sundance last year, Jackson takes on this tough subject most sensitively and with empathy, drawing a parallel to her own story of rape.

Jackson was gang-raped 30 years ago in Washington, D.C., which helps to open the door to the women's souls. They keep asking Lisa about the war in her own country, thinking rape is something everybody uses only as a weapon. Like the men in their country.

Solo-woman police unit

"He who rapes a woman rapes an entire nation," says a policewoman at one point of the film. She is the only person in the whole country in charge of  the "sex crime police" unit. Her words cannot be more accurate.

The policewoman's accusation of attacking the whole nation comes into focus once we see what happens after a woman is raped - she is shunned by her family, including her husband, by the entire village, which she has eventually to leave.

She cannot feed the children that she has to take with her. They are often recruited as child soldiers. Out in the jungle, on her own, with no protection from her family, she again becomes an easy target for the rapists.

Banality of evil

Jackson delicately unravels the war context of the rapes, having managed to talk to the rapists themselves. And that is when the most desperate moment comes.

To the European mindset, the blunt openness and lack of shame the soldiers show is mind-boggling and shocking.

The soldiers´ motives are largely a mix of superstitition and frustration from spending too much time in the wild with no basic living conditions and women companionship. Too much of exposure to violence in past with no prospect to having a normal life comes to play a role too. 

The soldiers´ total lack of understanding of the effects of their deeds upon a human being evokes Hannah Arendt's "banality of evil".

If she is too strong, I will call my friends to help me, says one of the unrepentant perpetrators
If she is too strong, I will call my friends to help me, says one of the unrepentant perpetrators | Foto: Člověk v tísni

There is hope

But despite all the atrocities talked about and seen in the film, there is hope, as Lisa F. Jackson says. It lies with the women who can be taught not to blame themselves through an adequate counseling, and with the world that can provide help in the form of pressure on the Congolese government to eliminate the impunity and the funds sent to the hospital that courageously but rather desperately rehabilitate the women.

After seeing the film, the One World director Igor Blaževič initiated a donation from the People in Need Foundation's Club of Friends which wll be sent to the hospital that attends to the rape victims. So far 500,000 CZK has been collected and with the help of the festival viewers, it an be even more. 

The film is going to be screened today at 5 pm in the Světozor cinema venue. Lisa F. Jackson will be present at the screening and a discussion that will follow after the film.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy