Havel supports greenhouse gas emission campaign

CzechNews
15. 4. 2009 17:55
Former Czech president goes green by joining the Rainbow Movement energy saving drive
Václav Havel goes green
Václav Havel goes green | Foto: Ludvík Hradilek

Prague - The Czech environmental movement Duha (Rainbow) has won support of one of the major Czech celebrities for their greenhouse gas emission campaign -  former president Václav Havel.

"We feel honored to have such an authority supporting our campaign," Duha head Petr Michálek told Aktuálně.cz.

The goal of the multi-million campaign called Big Challenge (Velká výzva) is to promote a law that would set a target to reduce the greenhouse gas emissions by 2 percent every year.

Apart from Havel, Czech writers Michal Viewegh and Miloš Urban and singer and actor Jan Budař have helped to promote the campaign, too.

President Klaus not interested

But incumbent president Václav Klaus has not shown much interest in the project yet.

Despite the fact Václav Klaus is an outspoken critic of global warming, Duha program director Vojtěch Kotecký thinks they could find some common ground, for example in the economy sphere. New eco-friendly technologies could help boost the Czech soaring economy, says Kotecký and that is precisely what the president could find interesting.

The Czech Republic with its 12 tons of carbon dioxide per capita per year is among the "record-breaking" European countries.

Both - economy as well as households - could be benefiting from the Duha energy saving project, says Kotecký.

Families can save in their family budgets if they insulate their houses properly, for which they can receive EU funds. That will also reduce the country's dependency on the oil import.

"The Czech Republic spent CZK 390 million last year only for the oil import," Martin Hikeska of Duha Movement said. "Well-insulated houses and other measures may reduce the energy consumption by 60 percent," he added.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Brusel schválil státní pomoc 525 milionů eur pro německé aerolinky Condor

Evropská komise (EK) dnes schválila státní pomoc v celkovém objemu 525,3 milionu eur (13,5 miliardy Kč) pro německou leteckou společnost Condor. Pomoc zahrnuje 204,1 milionu eur na náhradu škod souvisejících s šířením koronaviru a dalších 321,2 milionu eur na podporu restrukturalizace podniku, která má obnovit jeho životaschopnost. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Komise už Condoru dříve schválila státní pomoc v objemu 550 milionů eur. Druhý nejvyšší soud EU však minulý měsíc toto rozhodnutí anuloval kvůli nedostatečnému odůvodnění souhlasu. EK proto nyní učinila nové rozhodnutí založené na dodatečné analýze škod a zohledňující názor soudu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy