Havárie snížily zisk Unipetrolu

Aleš Tůma
29. 2. 2008 10:20
Modernizace Benziny je úspěšná, říká firma

Praha - O pětinu klesl vloni čistý zisk petrochemické firmy Unipetrol. Dosáhl jen 1,24 miliardy korun.

Bez započtení mimořádných položek byl ale zisk vyšší o 54 procent - 6,4 miliardy korun. Provozní zisk EBIT přesáhl 4,8 miliardy. Letos by měl zůstat stejný, předpověděl finanční ředitel Unipetrolu Wojciech Ostrowski.

"Modernizace benziny přispěla mimo jiné k tomu, že prodeje pohonných hmot stouply o 16 procent," uvedla společnost v tiskové zprávě.

Celkové tržby mírně klesly na 88,78 miliardy korun. Od poloviny roku už totiž do skupiny nepatří firmy Kaučuk a Spolana.

Poklesu nešlo zabránit

Výsledkům nepomohly ani plánované odstávky a havárie v provozu. Ve druhé polovině roku potom zesílil tlak na marže, a v posledním čtvrtletí se tak firma dostala do ztráty.

"Vzhledem k charakteru konkurence v Česku, která je poměrně silná a trh je víceméně rozdělen, je snižování rafinérských marží v podstatě jedinou možnou reakcí na rostoucí ceny ropy," komentovala vývoj trhu Lucie Kundrátová, analytička společnosti Cyrrus.

Unipetrol loni pokračoval v restrukturalizaci skupiny. Mimo jiné navýšil podíl ve firmě Paramo - v budoucnu by mohl vytěsnit menšinové akcionáře.

Letos hodlá Unipetrol zlepšit efektivitu výroby, marže by se měly v prvním čtvrtletí stabilizovat. Síť čerpacích stanic se bude rozšiřovat a tržní podíl Benziny by tak měl růst, uvedla firma.

Do svých společností skupina plánuje investovat až pět miliard korun.

PKN Orlen suspendoval šéfa

Finanční výsledky dnes oznámila i mateřská firma Unipetrolu, polský PKN Orlen. Ten zvýšil tržby o pětinu na 63,3 miliardy zlotých, v přepočtu dnešním kurzem přes 450 miliard korun.

Čistý zisk stoupl o 17 procent na 2,3 miliardy zlotých. Výsledky zahrnují Unipetrol.

Orlen také vydal zprávu o změně v nejvyšším vedení. Dozorčí rada pozastavila výkon funkce šéfovi firmy Piotru Kownackému. Vymstila se mu kritika ministra státního pokladu, jehož úřad má ve společnosti podíl. Kownackého dočasně nahradí viceprezident Wojciech Heydel.

Čtěte více:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy