Českem se přehnaly bouřky: Hasiči na Hradecku evakuovali 400 dětí, voda zatopila desítky domů

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2016 11:35
Po nočních bouřkách hasiči evakuovali čtyři stovky dětí v Jílovicích na Hradecku, ohrožovaly je lokální záplavy. Při záchranné akci nebyl nikdo zraněn. Voda po celém Česku zatopila desítky domů a sklepů. Hasiči například vyjížděli k čerpání vody ze zatopeného podjezdu v Žichlínku na Orlickoústecku. Meteorologové zaznamenali velké srážkové úhrny také na Moravě, kde hladina vodních toků dokonce dosáhla prvního stupně povodňové aktivity.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Dvořák

Hradec Králové - Kvůli silné sobotní bouři museli hasiči v Jílovicích na Hradecku evakuovat z místního hřiště více než čtyři sta dětí, které ohrožovaly lokální záplavy. Voda způsobila nejvíce škod v obcích Výrava, Librantice, Jílovice a Jeníkovice, kde zatopila několik objektů. Uvedl to mluvčí královéhradeckých hasičů Ondřej Sezima. Následky silné bouře museli likvidovat v několika případech také hasiči v Pardubickém kraji.

V Jílovicích se konala v sobotu odpoledne soutěž dětí a mládeže v požárním sportu, hřiště však bylo ohrožené místními záplavami. Na místo vyrazily jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. "Hasiči neprodleně zahájili evakuaci dětí ze hřiště a mnoho z nich doslova v náručí přenášeli do připravených aut a autobusu," uvedl mluvčí. Záchranáři malé hasiče evakuovali do budovy školy v Českém Meziříčí, kde si je později mohli vyzvednout jejich rodiče. Při záchranné akce nebyl nikdo zraněn.

Lokální zátopy zaplavily desítky sklepů, v Jílovicích ve dvou desítkách případů také vnikla do obytných prostor. Například ve Výravě voda zalila větší část obce, ještě večer kolem 20:00 se v jejím středu nacházela veliká laguna. "Hasiči museli evakuovat zhruba desítku lidí, dvěma lidem bylo nutné zajistit náhradní ubytování," dodal mluvčí. Podle mluvčího hasičů zatím nebyly vyčísleny škody, které přívaly vody způsobili, hasiči jsou připraveni pomoci odčerpávat vodu ze zatopených objektů.

Stoupaly hladiny řek

V Pardubickém kraji hasiči například po 22:00 vyjížděli k čerpání vody ze zatopeného podjezdu v Žichlínku na Orlickoústecku, po 19:00 hasiči pomáhali s čerpáním vody a bahna z rodinného domu v Letohradu - Kunčicích. V Letohradu také bylo nutné čerpat vodu ze zaplaveného dvoru v areálu bývalé pily.

Lokální povodeň zasáhla také Nový Rychnov na Pelhřimovsku, Voda z Rohozenského potoka, jehož hladina stoupla v sobotu večer asi o 2,5 metrů, se dostala do 20 domů. U vytopených sklepů hasiči zasahovali také na Plzeňsku, kudy se přehnala bouřka s krupobitím. Požárníci vyjeli za noc zhruba třicetkrát.

Se silným deštěm se potýkal i Jihočeský kraj. Nejhorší byla situace ve Volarech na Prachaticku, jedenkrát zasahovali v Třeboni a jednou i ve Smilových Horách na Táborsku. Ve Volarech museli hasiči do akce čtyřikrát.

"Kvůli silnému krupobití se tu stala i dopravní nehoda. Řidič ztratil kontrolu na vozidlem, dostal smyk a sjel mimo silnici. Nikomu se nic nestalo," uvedl mluvčí jihočeských hasičů Jiří Hošna s tím, že na dvou místech museli hasiči čistit ucpanou kanalizaci. "V jednom domě natekla voda do elektroinstalace," dodal Hošna.

Na Olomoucku hasiči zaznamenali od sobotního podvečera do nedělního dopoledne deset zásahů. Šlo především o popadané stromy a o zanesené okapové roury na střechách. Dopoledne pak řešili ještě drobné dozvuky bouřky, řekla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková. Zásahy začaly v sobotu v podvečer. Před 18:00 hasiči odstraňovali spadlý strom na silnici v Bohdíkově, další strom spadl v Bohutíně, v ulici Rumunská v Olomouci hasiči vyjížděli k elektrickým drátům, u nichž hrozil pád. Po půlnoci se intenzita zásahů zvýšila.

Bouřky zasáhly v sobotu večer a v noci téměř celé Česko. Podle meteorologů byly velké srážkové úhrny zaznamenány na Moravě a Vysočině. Například Protivanov na Prostějovsku hlásí 89 mm za den, obec Obora v okrese Blansko 106 mm za den, v Novém Městě na Moravě pak spadlo 66 mm srážek za den.

"V důsledku těchto extrémních srážek došlo k prudkým nárůstům hladin na tocích v zasažených oblastech. Na některých vodních tocích byly dosaženy první stupně povodňové aktivity. Stupeň bdělosti byl vyhlášen na řekách Křetínka, Svitava, Hloučela nebo Jevíčka," informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Podle něj už v důsledku slunečného počasí hladiny řek a potoků klesají.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy