Hamáček: Když Vojtěch přizná, že chytrá karanténa nefunguje, převzala by ji armáda

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2020 13:27
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v neděli uvedl, že by se projekt chytré karantény mohl vrátit zpět pod správu armády. Ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem (za ANO) projekt podle Hamáčka neřídí efektivně. Šéf vnitra současně předpokládá, že Vojtěch v pondělí předloží na zasedání vlády plán opatření pro případné intenzivnější šíření koronaviru.
Ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v době nouzového stavu.
Ministr vnitra Jan Hamáček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v době nouzového stavu. | Foto: Úřad vlády ČR

"Armáda to zvládala, a pokud se ukáže, že to ministerstvo zdravotnictví není schopné garantovat, vrátíme to armádě," uvedl Hamáček v aktuálním vydání nedělního pořadu Partie na televizi Prima. Podle ministra vnitra projekt pod správou resortu zdravotnictví nefunguje tak, jak by měl.

Aby si armáda projekt, jejž na jeho začátku řídila, vzala zpět, musí být podle Hamáčka splněny dvě podmínky. Ministr zdravotnictví Vojtěch musí "přiznat, že mu to nejde". Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) pak zase na opětovnou správu projektu armádou musí kývnout.

Současně Hamáček očekává, že ministr zdravotnictví Vojtěch na pondělním zasedání vlády představí plán opatření pro případ zvyšování počtu nakažených koronavirem. Lidé by podle něj měli vědět, jaká opatření mohou očekávat, pokud se epidemie bude dál šířit. 

"Očekávám, že (Vojtěch) na vládě představí nějaký český semafor, co se stane, pokud by se to zhoršovalo," uvedl Hamáček. Opatření musí být podle něj předvídatelná, aby se na ně lidé mohli připravit. 

Hamáček také zmínil, že k opatřením a jejich prezentaci musí vláda zaujmout jednotný postoj. Reagoval tak na výtky premiéra Andreje Babiše, že svým doporučením nosit roušky zasahoval do Vojtěchových kompetencí. "Musíme v pondělí říci, jak dál, a přestat řešit, co kdo kde řekl," uvedl vicepremiér.

Semafor v pondělí představím, slíbil Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že v pondělí skutečně zmíněný systém vládě představí. Půjde o soubor tří pohotovostních stupňů opatření, které budou vyhlašovány podle regionů.

Každý stupeň má představovat konkrétní kroky pro ochranu veřejného zdraví. Zahrnovat bude i pokyny pro postup v nemocnicích. Nový systém má plnit roli pandemického plánu, kvůli jehož absenci čelí vláda a ministerstvo zdravotnictví kritice. "Stupně budou podle síly komunitního šíření," vysvětlil ministr.

Na systému ministerstvo spolupracovalo s epidemiology a Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Na jednotlivé stupně budou podle ministra navázána konkrétní opatření, ať už jde o povinnost nošení roušek nebo organizaci zvláštních oddělení v nemocnicích. 

Dodal, že v současnosti by například Moravskoslezský kraj nebo Praha dosahovaly středního, oranžového stupně. Systém je navržen jako regionální, protože situace v jednotlivých krajích se významně liší, doplnil šéf resortu zdravotnictví.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 29 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy