Bomby dopadají vedle jejich dětí. Lidé z Lysyčansku změnili názor a odmítají utéct

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
17. 6. 2022 11:17
Město je ostřelované každý den. Severodoněck za řekou už téměř celý ovládli Rusové, přesto někteří lidé z Lysyčansku změnili své rozhodnutí a odmítli se evakuovat. Za hřmění bomb nechávají hrát své děti venku. Reportér Rádia Svobodná Evropa se na frontové linii obyvatel ptal, proč nechtějí v takové situaci opustit své domovy.
Reportáž Rádia Svobodná Evropa: Bomby dopadají vedle jejich dětí. Lidé z Lysyčansku změnili názor a odmítají utéct. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Ukrajinské úřady požádaly 15 tisíc obyvatel Lysyčansku, aby se okamžitě evakuovali. Z města do bezpečí vede už jen jedna silnice a mnozí evakuaci odmítají. A to i přes to, že granáty dopadají nedaleko jejich domů. Místní i se svými dětmi trvají na tom, že ve městě zůstanou.

Dobrovolníci zkouší každého obyvatele pět až deset minut přesvědčovat, aby odešel. "Natálie se chtěla včera evakuovat, dnes už nechce. Nechápu, jak si to za takových okolností může člověk rozmyslet. Nemají tu žádný signál, vodu, elektřinu, plyn, nic," říká reportér Current Time Borys Sačalko.

Podle dobrovolníků si místní obyvatelé nedokážou představit, že jinde to může být odlišné. "Jinde se taky ostřeluje. Možná ne tak blízko. Ale tady mám místo, kde udělat svým dětem jídlo a kde je vykoupat, vyměnit jim oblečení," vysvětluje obyvatelka Lysyčansku.

"Mnoho lidí se smířilo s tím, že teď budou takto žít. Ukrývají se ve sklepech, dostávají humanitární pomoc. Nechodí do práce a nejsou za nic zodpovědní. Civilizovaný život z Lysyčansku zmizel," popisuje realitu města reportér.

Jak se ostřelování stupňuje, přibývá ale čím dál více lidí, kteří se evakuovat chtějí. Policie jim pomáhá a dováží je k místu, odkud odjíždí z města. Někdy lidé přijdou zranění a bez zavazadla. Evakuovat se navíc mohou pouze přes den, večer je zákaz vycházení a situace se stává více nebezpečnou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy