Inspekce posílá k soudu dozorce a dva vězně z Mírova

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2014 16:14
Vyšetřovatelé z GIBS po více než ročním vyšetřování navrhli obžalobu pro pět osob. Kromě bachaře a vězňů jde ještě o dva lidi mimo věznici, měli šířit anabolika.
Ve věznici Mírov si trest odpykávají i doživotně odsouzení.
Ve věznici Mírov si trest odpykávají i doživotně odsouzení. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat pět lidí v kauze distribuce anabolik ve věznici v Mírově na Šumpersku.

Jde o jednoho dozorce, dva odsouzené a další dvě osoby mimo věznici. V úterý to řekl dozorový státní zástupce Lev Novák. Žalobce by měl v případu rozhodnout do čtrnácti dnů. Obžaloba bude podle něj s největší pravděpodobností podána. Podle mírovské věznice již obviněný dozorce v káznici nepracuje.

Kauzou se GIBS zabývala řadu měsíců. Podezřelí lidé byli obviněni loni v únoru. "U dozorce jde o přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Všechny osoby jsou stíhány z výroby a jiného nakládání s látkami s hormonálním účinkem. Jeden z odsouzených je stíhán z podplácení," uvedl Lev Novák z olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství.

Krycí název Alcatraz

Podle žalobce se obvinění týká distribuce přípravků s anabolickými účinky. Původní podezření na distribuci drog se neprokázalo.

Vedení mírovské věznice se ke kauze týkající se distribuce anabolik nechce vyjadřovat. Podle mluvčí věznice Kamily Válkové byl obviněný příslušník zproštěn výkonu služby.

Mluvčí GIBS Radka Sandorová v úterý řekla, že rozsáhlá akce měla pracovní název Alcatraz. Kriminalisté po obvinění podezřelých uvedli, že vyslechli řadu lidí a provedli desítky domovních prohlídek.

"Prověřování bylo širší, zjišťovalo se, zda se toho neúčastnilo více osob nebo ve více případech. Záběr byl širší než obvykle a vyžádalo si to také určitý časový rozsah," doplnil žalobce.

Policie vyrazila do mírovské věznice v únoru 2013 na základě pátrání, při kterém se ukázalo, že v káznici funguje distribuční síť. "Dlouhodobě a za úplatu dodávala zakázané látky, které za pomoci vězňů distribuovala mezi odsouzené," uvedla tehdy Sandorová.

Zatímco prodej drog ve věznicích je dlouhodobý problém, obchodování s látkami na podporu růstu svalové hmoty považovala inspekce za ojedinělé. Poptávka po steroidech může souviset se sportovními aktivitami, které jsou ve věznicích odsouzeným k dispozici.

Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Nyní si tam odpykává své tresty na tři sta padesát lidí. Drtivá většina z nich je umístěna v režimu se zvýšenou ostrahou. Mírov patří mezi tři káznice, které mají zvláštní režim pro doživotně odsouzené.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy