Inspekce posílá k soudu dozorce a dva vězně z Mírova

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2014 16:14
Vyšetřovatelé z GIBS po více než ročním vyšetřování navrhli obžalobu pro pět osob. Kromě bachaře a vězňů jde ještě o dva lidi mimo věznici, měli šířit anabolika.
Ve věznici Mírov si trest odpykávají i doživotně odsouzení.
Ve věznici Mírov si trest odpykávají i doživotně odsouzení. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat pět lidí v kauze distribuce anabolik ve věznici v Mírově na Šumpersku.

Jde o jednoho dozorce, dva odsouzené a další dvě osoby mimo věznici. V úterý to řekl dozorový státní zástupce Lev Novák. Žalobce by měl v případu rozhodnout do čtrnácti dnů. Obžaloba bude podle něj s největší pravděpodobností podána. Podle mírovské věznice již obviněný dozorce v káznici nepracuje.

Kauzou se GIBS zabývala řadu měsíců. Podezřelí lidé byli obviněni loni v únoru. "U dozorce jde o přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Všechny osoby jsou stíhány z výroby a jiného nakládání s látkami s hormonálním účinkem. Jeden z odsouzených je stíhán z podplácení," uvedl Lev Novák z olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství.

Krycí název Alcatraz

Podle žalobce se obvinění týká distribuce přípravků s anabolickými účinky. Původní podezření na distribuci drog se neprokázalo.

Vedení mírovské věznice se ke kauze týkající se distribuce anabolik nechce vyjadřovat. Podle mluvčí věznice Kamily Válkové byl obviněný příslušník zproštěn výkonu služby.

Mluvčí GIBS Radka Sandorová v úterý řekla, že rozsáhlá akce měla pracovní název Alcatraz. Kriminalisté po obvinění podezřelých uvedli, že vyslechli řadu lidí a provedli desítky domovních prohlídek.

"Prověřování bylo širší, zjišťovalo se, zda se toho neúčastnilo více osob nebo ve více případech. Záběr byl širší než obvykle a vyžádalo si to také určitý časový rozsah," doplnil žalobce.

Policie vyrazila do mírovské věznice v únoru 2013 na základě pátrání, při kterém se ukázalo, že v káznici funguje distribuční síť. "Dlouhodobě a za úplatu dodávala zakázané látky, které za pomoci vězňů distribuovala mezi odsouzené," uvedla tehdy Sandorová.

Zatímco prodej drog ve věznicích je dlouhodobý problém, obchodování s látkami na podporu růstu svalové hmoty považovala inspekce za ojedinělé. Poptávka po steroidech může souviset se sportovními aktivitami, které jsou ve věznicích odsouzeným k dispozici.

Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Nyní si tam odpykává své tresty na tři sta padesát lidí. Drtivá většina z nich je umístěna v režimu se zvýšenou ostrahou. Mírov patří mezi tři káznice, které mají zvláštní režim pro doživotně odsouzené.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy