Inspekce posílá k soudu dozorce a dva vězně z Mírova

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2014 16:14
Vyšetřovatelé z GIBS po více než ročním vyšetřování navrhli obžalobu pro pět osob. Kromě bachaře a vězňů jde ještě o dva lidi mimo věznici, měli šířit anabolika.
Ve věznici Mírov si trest odpykávají i doživotně odsouzení.
Ve věznici Mírov si trest odpykávají i doživotně odsouzení. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat pět lidí v kauze distribuce anabolik ve věznici v Mírově na Šumpersku.

Jde o jednoho dozorce, dva odsouzené a další dvě osoby mimo věznici. V úterý to řekl dozorový státní zástupce Lev Novák. Žalobce by měl v případu rozhodnout do čtrnácti dnů. Obžaloba bude podle něj s největší pravděpodobností podána. Podle mírovské věznice již obviněný dozorce v káznici nepracuje.

Kauzou se GIBS zabývala řadu měsíců. Podezřelí lidé byli obviněni loni v únoru. "U dozorce jde o přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Všechny osoby jsou stíhány z výroby a jiného nakládání s látkami s hormonálním účinkem. Jeden z odsouzených je stíhán z podplácení," uvedl Lev Novák z olomoucké pobočky krajského státního zastupitelství.

Krycí název Alcatraz

Podle žalobce se obvinění týká distribuce přípravků s anabolickými účinky. Původní podezření na distribuci drog se neprokázalo.

Vedení mírovské věznice se ke kauze týkající se distribuce anabolik nechce vyjadřovat. Podle mluvčí věznice Kamily Válkové byl obviněný příslušník zproštěn výkonu služby.

Mluvčí GIBS Radka Sandorová v úterý řekla, že rozsáhlá akce měla pracovní název Alcatraz. Kriminalisté po obvinění podezřelých uvedli, že vyslechli řadu lidí a provedli desítky domovních prohlídek.

"Prověřování bylo širší, zjišťovalo se, zda se toho neúčastnilo více osob nebo ve více případech. Záběr byl širší než obvykle a vyžádalo si to také určitý časový rozsah," doplnil žalobce.

Policie vyrazila do mírovské věznice v únoru 2013 na základě pátrání, při kterém se ukázalo, že v káznici funguje distribuční síť. "Dlouhodobě a za úplatu dodávala zakázané látky, které za pomoci vězňů distribuovala mezi odsouzené," uvedla tehdy Sandorová.

Zatímco prodej drog ve věznicích je dlouhodobý problém, obchodování s látkami na podporu růstu svalové hmoty považovala inspekce za ojedinělé. Poptávka po steroidech může souviset se sportovními aktivitami, které jsou ve věznicích odsouzeným k dispozici.

Věznice Mírov patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Nyní si tam odpykává své tresty na tři sta padesát lidí. Drtivá většina z nich je umístěna v režimu se zvýšenou ostrahou. Mírov patří mezi tři káznice, které mají zvláštní režim pro doživotně odsouzené.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy