Ze Staré Vody zbyl prales a kostel vystřílený vojáky. Skauti místo znovu oživili

Kostel sv. Anny ve Staré Vodě ve vojenském prostoru Libavá v roce 1990 a 2016.
V oblasti na Olomoucku, kde se později nacházel vojenský újezd Libavá, se dříve nacházely malebné vesničky s výhradně německým obyvatelstvem.
Po 2. světové válce byli nuceně vysídleni a stát sem v roce 1946 přijímal české obyvatele.
Jenže ještě v září téhož roku Gottwaldova vláda rozhodla, že zde vznikne vojenský tábor Libavá, od roku 1950 vojenský újezd. Zanikly více jak dvě desítky obcí, mezi nimi i třeba Velká Střelná. Další dvacítka byla zřízením újezdu postihnuta.
Tam kde dříve bývaly vesnice plné života, rozkládala se nyní pustina.
Foto: ČTK
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 6. 2019 22:01
Ve Staré Vodě na Olomoucku žili po staletí Němci. Po válce došlo k jejich odsunu a stát sem pozval české přistěhovalce. Jenže už v roce 1946 bylo vše jinak. Československo rozhodlo, že zde zbuduje vojenský újezd Libavá. Dvě desítky obcí zanikly, mezi nimi i Stará Voda. Čeští vojáci a později i ti sovětští si udělali z budov střelnice, a ostré munici neunikly ani kostely a kaple. Kdysi významné poutní místo už čtvrt století obnovuje Jan Pečínka zvaný Jambo a skauti od Česka po Kanadu.

Jan Pečínka zvaný Jambo začal skautovat v roce 1968, kdy to uvolňující se komunistický režim na chvíli umožnil. Tehdy mu bylo 19 let a pustil se do obnovy jednoho ze skautských oddílů ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Za dva roky komunisté skauting znovu zakázali a družina nějaký čas ještě existovala coby turistický oddíl. Po změně režimu se v roce 1990 do obnovy skautského oddílu zapojil znovu. Tentokrát v Čechovicích na Olomoucku. Oddíl měl nejprve jen jednu družinu s pár dětmi, nyní jich jsou v celém středisku dvě stovky.

Další důležitý moment, který pozměnil Jambův život, se odehrál v létě 1994. Tehdy jel na dovolenou do okolí vojenského Újezdu Libavá, jenž byl částečně zpřístupněn veřejnosti. Při návštěvě Staré Vody, jedné ze zaniklých obcí, jež bývala významným poutním místem, se mu naskytl bizarní výjev.

"Z pralesu všude kolem se tyčily dvě velké věže kostela svaté Anny a firma z Frýdku-Místku se ho pokoušela opravit. Platila to armáda na základě tlaku památkářů. Jenže zakázka zněla jen na kostel, ostatní nechali v původním stavu."

Ačkoliv byl kostel památkově chráněný, pohnutá historie Staré Vody a okolí s ním udělala své. V polovině 90. let se tak renovovaný kostel ztrácel v okolních křovinách a všude kolem se táhla jen pustina. Janu Pečínkovi přirostlo místo k srdci, obrátil se proto na vojáky a památkáře a nabídl pomoc svého skautského oddílu Poutníků z Čechovic.

Na prvního máje 1995 se rozeběhla akce na obnovu Staré Vody, jejíž smutnou kapitolu stále připomínají rozstřílené fresky, poničené sochy či ruské nápisy na zdech kostela. Iniciativa funguje dodnes, kdy oslavila čtvrt století existence.

"Poprvé se nás sešlo dvanáct, vybavili jsme se ručními pilami a sekyrkami a začali jsme klestit všechny ty křoviny a náletové stromy kolem kostela," vzpomíná na začátky zakladatel akce.

Na místo jezdili třikrát do roka - v květnu a září na brigády, v červenci na obnovené svatoanenské poutní slavnosti. Postupně se k iniciativě Obnova Staré Vody přidávaly další skautské oddíly - Dub nad Moravou, Opava, Frýdek-Místek, Brno. Akce si získala i mezinárodní věhlas - postupně se přidávali Poláci, Francouzi a dokonce i Kanaďané.

"Se skauty z Kanady se spojili skauti z Dubu nad Moravou a pořádali výměnné pobyty na svých táborech. Jednou je vzali podívat se do Staré Vody a Kanaďany to tu tak chytlo, že od té doby sem jezdí pomáhat," vypráví Jambo a jako perličku dodává: "Dokonce jeden kanadský pár, který měl pár dnů před tím ve své domovině svatbu, pojal pracovní výlet sem jako svatební cestu."

Čeští skauti však jezdí pomáhat na místo i mimo tradiční termíny, v podstatě vždy, když je potřeba - když se obnovovaly Královská studánka s kapličkou, pomník válečných padlých, když se do kostela vracela kopie oltářního obrazu či kříž na hřbitov.

Kromě toho pravidelně čistí i pozůstatky kdysi významného kláštera, kde se vzdělával například i Jan Evangelista Purkyně, a klášterní zahradu. Obnovili také zdejší rybník a hráz a znovu ho napustili, revitalizovali někdejší alej a znovu ji osázeli. Zbudovali křížovou cestu ze čtrnácti zastavení, které během čtyř let vyrobili žáci ze základní školy v Havířově.

Na čelní stranu zastavení namalovali klasický výjev, na zadní straně připomínají vždy jednu ze zaniklých obcí vojenského újezdu Libavá. Iniciovali také vznik poutního československo-německého kříže smíření, který nechali vyrobit v Německu.

Během květnové akce probíhá vždy v sobotu večer tradiční rituál, kdy si všichni přítomní zapálí svíčky a jdou průvodem od kostela ke Královské studánce.

"Zde se zazpívá česká skautská večerka, když jsou s námi Poláci, tak i polská večerka, a pak se každý odebereme tam, kde jsme ten den pracovali, a zapalujeme svíčky na místech bývalého kláštera, na hřbitově, u křížků pro padlé i tam, kde se nacházela stavení," líčí Jan Pečínka.

"Jde symbolicky o světla v neexistujících oknech. Při naší obchůzce říkáme, že Stará Voda dnes žije," dodává Jumbo, který nepředpokládá, že by se sem v dohledné době vrátil skutečný život. Skauti tu však chtějí udržovat kulturní život - pořádají tu koncerty, výstavy či tradiční pouť, kostel letos zpřístupní v rámci celorepublikové akce Noc kostelů.

Celé čtvrt století tohoto úsilí mělo podle něj smysl. "Pro skauty to znamená dlouhodobý dobrý skutek. A také se zde dozví leccos o české historii. Jedná se o jakýsi pomník dvacátého století a je dobré si uvědomit, co krajem prošlo a co by se už nemělo opakovat."

 

Právě se děje

před 32 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy