Skaut Eduard Marek pomáhal lidem v nouzi. Potrestali ho za to nacisti i komunisti

Eduard Marek Hroznýš.
Otec Eduarda Marka Antonín se do Prahy přistěhoval z Lipnice, kde byl kovářem. Maminka Františka, rozená Švandelíková, pocházela z Orlických hor.
Eduard se narodil 17. března 1917 na Žižkově. S oblibou prohlašoval, že je starší než Československá republika. Ke svérázné pražské čtvrti a jejím rodákům se celý život hrdě hlásil. (Na snímku Klubu přátel Žižkova je zahrádkářská kolonie Na Červené skále, nyní mezi ulicemi Jeseniovou a Jana Želivského.)
Žižkovákem byl celý život. Když vzpomínal na časy komunistického Československa, často vyprávěl o některých stranických funkcionářích, že byli "v první řadě Žižkováci a pak teprve komunisté". Ilustrovalo to pozitivní přístup k lidem, který byl pro něj typický. Klub přátel Žižkova, jehož byl Eduard členem, mu věnoval vzpomínku na svých facebookových stránkách.
Ke skautingu se Eduard dostal za první republiky. V 17 letech vstoupil do skautského oddílu Legio Angelica, vedeného benediktinským knězem Klementem Methodem (na snímku) v pražských Emauzích.
Foto: Archiv Marie Tučkové / Archiv Eduarda Marka
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 1. 2022 17:46
Jako skaut jsem cítil povinnost pomáhat tam, kde je to potřeba, říkal Eduard Marek zvaný Hroznýš. Za pomoc Židům během druhé světové války ho uvěznili nacisti. Po komunistickém převratu se zapojil do skupiny, která měla pronásledované Čechoslováky převádět přes hranice. Soud ho za to poslal do uranového lágru. "Povinnost byla silnější než strach," vzpomínal v DVTV. Zemřel 22. ledna ve 104 letech.
 

Právě se děje

Další zprávy