Obrazem: Před 130 lety vyjela v Praze tramvaj. A lanovka poprvé vyjela na Petřín

Obrazem: Před 130 lety vyjela v Praze tramvaj. A lanovka poprvé vyjela na Petřín
První pokusy o pravidelnou dopravu v Praze sahají do roku 1829, kdy povozník Jakub Chocenský získal koncesi k provozování dvou omnibusových linek. Jednalo se o předchůdce autobusu, taženého koňmi (na snímku omnibus v Londýně). První linky zanikly kvůli počátečnímu nezájmu obyvatel.
Pražané jim přišli více na chuť až v 60. let 19. století. Omnibusové společnosti začaly vykazovat slušné zisky.
Omnibusy byly postupně vytlačeny koněspřežkami, tedy tramvajemi taženými koňmi po kolejích. Dne 23. září 1875 na trať vyjel první vůz z Karlína poblíž Invalidovny, kde se nacházela vozovna. Toto datum je považováno za symbolický začátek historie městské hromadné dopravy v Praze.
Díky železným kolům jezdícím v železných kolejnicích se značně snížil odpor a koně mohli utáhnout mnohem větší náklad, než když tahali vozy po cestě. Koněspřežky se inspirovaly tehdejšími železničními vagony, pouze je zmenšily a odlehčily.
Foto: DPP
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 18. 7. 2021 18:50
V neděli 18. července uplyne 130 let od zahájení provozu první elektrické tramvaje nejen v Praze, ale i v českých zemích, a také 130 let od zahájení provozu lanovky na Petřín. Pražský dopravní podnik láká na řadu vzpomínkových akcí. Podívejte se na legendární modely v pražských ulicích.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy