Obrazem: Před 130 lety vyjela v Praze tramvaj. A lanovka poprvé vyjela na Petřín

Obrazem: Před 130 lety vyjela v Praze tramvaj. A lanovka poprvé vyjela na Petřín
První pokusy o pravidelnou dopravu v Praze sahají do roku 1829, kdy povozník Jakub Chocenský získal koncesi k provozování dvou omnibusových linek. Jednalo se o předchůdce autobusu, taženého koňmi (na snímku omnibus v Londýně). První linky zanikly kvůli počátečnímu nezájmu obyvatel.
Pražané jim přišli více na chuť až v 60. let 19. století. Omnibusové společnosti začaly vykazovat slušné zisky.
Omnibusy byly postupně vytlačeny koněspřežkami, tedy tramvajemi taženými koňmi po kolejích. Dne 23. září 1875 na trať vyjel první vůz z Karlína poblíž Invalidovny, kde se nacházela vozovna. Toto datum je považováno za symbolický začátek historie městské hromadné dopravy v Praze.
Díky železným kolům jezdícím v železných kolejnicích se značně snížil odpor a koně mohli utáhnout mnohem větší náklad, než když tahali vozy po cestě. Koněspřežky se inspirovaly tehdejšími železničními vagony, pouze je zmenšily a odlehčily.
Foto: DPP
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 18. 7. 2021 18:50
V neděli 18. července uplyne 130 let od zahájení provozu první elektrické tramvaje nejen v Praze, ale i v českých zemích, a také 130 let od zahájení provozu lanovky na Petřín. Pražský dopravní podnik láká na řadu vzpomínkových akcí. Podívejte se na legendární modely v pražských ulicích.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy