Obrazem: Písek nad zlato. Jak se těží nejkvalitnější písek ve střední Evropě

Obrazem: Písek nad zlato. Jak se těží nejkvalitnější písek ve střední Evropě
Pozor, důl!
Mezi Sobotkou a Újezdem pod Troskami, těsně za hranicemi CHKO Český ráj.
Před sto lety tu bylo pole. Dnes díra na ploše 1,7 km². Pětasedmdesát metrů hluboká.
Místo, odkud se odváží nejkvalitnější písek ve střední Evropě.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
2. 9. 2018 20:41
Vypadá to prostě: Písek se nakope a odveze. Tak jednoduché to ale zase není.

Písek. Hornina tvořená nejrozšířenějšími prvky zemské kůry. Křemíkem a kyslíkem. Jsou jí plné pouště, zdánlivě nevyčerpatelné zdroje. Přesto vědci varují. Písku nebude dost. Na stavebnictví se omletý písek z pouští nehodí, a tak paradoxně pouštní státy písek dovážejí. Dvě třetiny všeho, co se na světě vytěží ze země, tvoří písek, ročně 50 miliard tun. Nepotřebujeme ho jen na stavby, ale také pro výrobu skla, skelných vláken, slévárenských forem, filtrování, broušení, až po pískoviště a sportoviště. Ten nejkvalitnější tuzemský písek se těží nedaleko Trosek v Českém ráji.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy