Obrazem: Písek nad zlato. Jak se těží nejkvalitnější písek ve střední Evropě

Obrazem: Písek nad zlato. Jak se těží nejkvalitnější písek ve střední Evropě
Pozor, důl!
Mezi Sobotkou a Újezdem pod Troskami, těsně za hranicemi CHKO Český ráj.
Před sto lety tu bylo pole. Dnes díra na ploše 1,7 km². Pětasedmdesát metrů hluboká.
Místo, odkud se odváží nejkvalitnější písek ve střední Evropě.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
2. 9. 2018 20:41
Vypadá to prostě: Písek se nakope a odveze. Tak jednoduché to ale zase není.

Písek. Hornina tvořená nejrozšířenějšími prvky zemské kůry. Křemíkem a kyslíkem. Jsou jí plné pouště, zdánlivě nevyčerpatelné zdroje. Přesto vědci varují. Písku nebude dost. Na stavebnictví se omletý písek z pouští nehodí, a tak paradoxně pouštní státy písek dovážejí. Dvě třetiny všeho, co se na světě vytěží ze země, tvoří písek, ročně 50 miliard tun. Nepotřebujeme ho jen na stavby, ale také pro výrobu skla, skelných vláken, slévárenských forem, filtrování, broušení, až po pískoviště a sportoviště. Ten nejkvalitnější tuzemský písek se těží nedaleko Trosek v Českém ráji.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Platnost řidičských průkazů se kvůli frontám prodlouží

Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření zatím platí po dobu nouzového stavu, ministerstvo dopravy však navrhuje jeho pokračování až do konce března, oznámil dnes úřad. Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech v některých městech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty.

Opatření, na kterém se resort dopravy dohodl s ministerstvem vnitra, platí pro řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidiče. "Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, respektive držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni," stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly jednotlivé úřady.

Další zprávy