Jaro začalo "červím" superúplňkem. Letos byl takový poslední

Fotogalerie / Úplněk / 21. 3. 2019
Měsíc neobíhá kolem Země po kružnici, nýbrž po elipse a díky tomu je od nás při úplňku pokaždé jinak daleko. Pokud se sejde okamžik, kdy je Zemi nejblíže, zároveň s okamžikem, kdy nastává úplněk, potom hovoříme o velkém úplňku (superúplňku). Takto vypadal "U Tří Křížů" u obce Prameny na Chebsku.
Letos nás už žádný tak velký úplněk nečeká, naopak za půl roku, v srpnu, bude nejmenší. Stoupající úplněk na Vysočině v Počítkách u Žďáru nad Sázavou vyfotila Bára Štěpánková.
Další působivý záběr úplňku na Vysočině v Počítkách u Žďáru od téže autorky.
"Všichni jsme asi zažili ten pocit, kdy vycházející úplněk byl neskutečně velký. Je to tím, že mozek má tendenci srovnávat jej s jemu dobře známými objekty, jako jsou kopce, nebo ještě lépe nějaké domy. Kdybychom si v takové chvíli vzali  ruličku  od  toaletního papíru  nebo  si  alespoň  jinak  na  chvíli  odstraníme z dohledu okolní objekty nebo obzor, bude se Měsíc jevit malý, podobně, jako vysoko na nebi, kde toto pomyslné srovnání chybí. A pokud se nám to jeví i tak neuvěřitelné, je potřeba si to prostě vyfotografovat a porovnat," nabádá Martin Gembec, zástupce vedoucího redaktora Astro.cz a člen Klubu astronomů Liberecka. U čínského města Jen-tchaj 
byl měsíc dokonce rudě zbarvený.
Foto: Marián Béreš / www.marianberes.cz / www.facebook.com/marian.beres.77
Dan Poláček Dan Poláček
22. 3. 2019 12:06
Fotky obřího úplňku měsíce zaplavily sociální sítě. Výjimečný byl nejen svou velikostí, ale i tím, že se trefil do prvního jarního dne. Podívejte se, jak ho zvěčnili naši čtenáři i fotografové v různých koutech světa.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy