Obrazem: Tak se vzdělávají mentálně postižení. Učí se češtinu, úklid i pomazánky

Obrazem: Tak se vzdělávají mentálně postižení. Učí se češtinu, úklid i pomazánky
Základní a praktická škola Svítání se nachází na samotném okraji Pardubic za areálem krajské nemocnice.
Svítání poskytuje jednak vzdělání mentálně postiženým žákům v základní škole. Ve třídách je v průměru šest žáků a dva pedagogičtí pracovníci. Nacházíme se na hudební terapii.
Každý žák má vypracován roční individuální plán, který zohledňuje jeho možnosti a schopnosti, jeho zdravotní stav a potřeby navazujících terapií. Například Alžběta je skvělá zpěvačka. Díky výbornému hudebnímu sluchu naposlouchává, vstřebává a interpretuje spoustu písní. S malinkými mezírkami vystřihla i hit těchto týdnů - Srdce nehasnou od Karla Gotta.
Alžběta vystupuje i veřejně, naposledy na krajském kole soutěže Žena roku. Většinou ji doprovází nadaný slepý pianista Pavel Diblík. Kromě toho je to také skvělý klarinetista a hudební improvizátor.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 11. 2019 17:59
Posláním Základní a praktické školy Svítání v Pardubicích je poskytovat dětem, mládeži i dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením vzdělávání a další služby, které by vedly k rozvoji jejich osobnosti, k zapojení do běžného života a k začlenění na trh práce. Vydejte se s námi na exkurzi po škole, kde se studenti právě vzdělávali v češtině, hudbě, keramice či výrobě obložených chlebíčků.
 

Právě se děje

před 43 minutami

Stát promine DPH u darů zdravotníkům nebo záchranářům

Ministerstvo financí promine daň z přidané hodnoty (DPH) u služeb nebo zboží, které poskytli dárci bezúplatně zdravotníkům, složkám integrovaného záchranného systému, armádě nebo zařízením sociálních služeb. Jde například o darování zdravotnického materiálu nebo občerstvení. Odpuštění daně platí od 12. března do skončení nouzového stavu. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) promine stokorunový správní poplatek spojený s vydáním potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu. Vztahuje se to na potvrzení vydaná na základě žádostí, které budou podány ode dne účinnosti rozhodnutí do konce července. Opatření je ale omezeno na potvrzení vydávaná finanční nebo celní správou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy