Obrazem: Tak se vzdělávají mentálně postižení. Učí se češtinu, úklid i pomazánky

Obrazem: Tak se vzdělávají mentálně postižení. Učí se češtinu, úklid i pomazánky
Základní a praktická škola Svítání se nachází na samotném okraji Pardubic za areálem krajské nemocnice.
Svítání poskytuje jednak vzdělání mentálně postiženým žákům v základní škole. Ve třídách je v průměru šest žáků a dva pedagogičtí pracovníci. Nacházíme se na hudební terapii.
Každý žák má vypracován roční individuální plán, který zohledňuje jeho možnosti a schopnosti, jeho zdravotní stav a potřeby navazujících terapií. Například Alžběta je skvělá zpěvačka. Díky výbornému hudebnímu sluchu naposlouchává, vstřebává a interpretuje spoustu písní. S malinkými mezírkami vystřihla i hit těchto týdnů - Srdce nehasnou od Karla Gotta.
Alžběta vystupuje i veřejně, naposledy na krajském kole soutěže Žena roku. Většinou ji doprovází nadaný slepý pianista Pavel Diblík. Kromě toho je to také skvělý klarinetista a hudební improvizátor.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 11. 2019 17:59
Posláním Základní a praktické školy Svítání v Pardubicích je poskytovat dětem, mládeži i dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením vzdělávání a další služby, které by vedly k rozvoji jejich osobnosti, k zapojení do běžného života a k začlenění na trh práce. Vydejte se s námi na exkurzi po škole, kde se studenti právě vzdělávali v češtině, hudbě, keramice či výrobě obložených chlebíčků.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy