Obrazem: Tak se vzdělávají mentálně postižení. Učí se češtinu, úklid i pomazánky

Obrazem: Tak se vzdělávají mentálně postižení. Učí se češtinu, úklid i pomazánky
Základní a praktická škola Svítání se nachází na samotném okraji Pardubic za areálem krajské nemocnice.
Svítání poskytuje jednak vzdělání mentálně postiženým žákům v základní škole. Ve třídách je v průměru šest žáků a dva pedagogičtí pracovníci. Nacházíme se na hudební terapii.
Každý žák má vypracován roční individuální plán, který zohledňuje jeho možnosti a schopnosti, jeho zdravotní stav a potřeby navazujících terapií. Například Alžběta je skvělá zpěvačka. Díky výbornému hudebnímu sluchu naposlouchává, vstřebává a interpretuje spoustu písní. S malinkými mezírkami vystřihla i hit těchto týdnů - Srdce nehasnou od Karla Gotta.
Alžběta vystupuje i veřejně, naposledy na krajském kole soutěže Žena roku. Většinou ji doprovází nadaný slepý pianista Pavel Diblík. Kromě toho je to také skvělý klarinetista a hudební improvizátor.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 11. 2019 17:59
Posláním Základní a praktické školy Svítání v Pardubicích je poskytovat dětem, mládeži i dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením vzdělávání a další služby, které by vedly k rozvoji jejich osobnosti, k zapojení do běžného života a k začlenění na trh práce. Vydejte se s námi na exkurzi po škole, kde se studenti právě vzdělávali v češtině, hudbě, keramice či výrobě obložených chlebíčků.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy