Obrazem: Tak se vzdělávají mentálně postižení. Učí se češtinu, úklid i pomazánky

Obrazem: Tak se vzdělávají mentálně postižení. Učí se češtinu, úklid i pomazánky
Základní a praktická škola Svítání se nachází na samotném okraji Pardubic za areálem krajské nemocnice.
Svítání poskytuje jednak vzdělání mentálně postiženým žákům v základní škole. Ve třídách je v průměru šest žáků a dva pedagogičtí pracovníci. Nacházíme se na hudební terapii.
Každý žák má vypracován roční individuální plán, který zohledňuje jeho možnosti a schopnosti, jeho zdravotní stav a potřeby navazujících terapií. Například Alžběta je skvělá zpěvačka. Díky výbornému hudebnímu sluchu naposlouchává, vstřebává a interpretuje spoustu písní. S malinkými mezírkami vystřihla i hit těchto týdnů - Srdce nehasnou od Karla Gotta.
Alžběta vystupuje i veřejně, naposledy na krajském kole soutěže Žena roku. Většinou ji doprovází nadaný slepý pianista Pavel Diblík. Kromě toho je to také skvělý klarinetista a hudební improvizátor.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
7. 11. 2019 17:59
Posláním Základní a praktické školy Svítání v Pardubicích je poskytovat dětem, mládeži i dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením vzdělávání a další služby, které by vedly k rozvoji jejich osobnosti, k zapojení do běžného života a k začlenění na trh práce. Vydejte se s námi na exkurzi po škole, kde se studenti právě vzdělávali v češtině, hudbě, keramice či výrobě obložených chlebíčků.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy