Obrazem: Ganina jáma a Porosenkova louka. Místa, kde rudí zahrabali carskou rodinu

Jan Gazdík Jan Gazdík
9. 6. 2019 9:55
Historie Ruska je bohatá na období s málo vídanými krutostmi a krveprolitím. Patří k nim i občanská válka v letech 1917 až 1920. Reportér Aktuálně.cz navštívil při putování Uralem a Povolžím místa, kde se psala po desítky let utajovaná ruská historie. Seznamte se se dvěma z nejpalčivějších, o nichž panuje stále mnoho mýtů, fám a lží - Ganinou jámou a Porosenkovou loukou. Boleševici na nich před sto lety v tajnosti zahrabali ostatky jimi vyvražděné rodiny cara Mikuláše II. A aby je už nikdo nikdy nenašel, naházeli na ně granáty a polili kyselinou sírovou. Amatérští badatelé našli ostatky v roce 1978 (v utajení) a pak v roce 2007. Dnes jsou nedaleko Jekatěrinburgu až ikonická pietní místa.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy