Mimořádná zpráva

Obrazem: Málo známé fotografie Evžena Plocka, který se upálil 4. dubna 1969

Obrazem: Málo známé fotografie Evžena Plocka, který se upálil 4. dubna 1969
Evžen Plocek jako zaměstnanec Motorpalu (na snímku vlevo) kolem roku 1954.
Evžen Plocek se synem Jiřím.
Evžen Plocek.
Snímek z filmu "Jsem pro lidskou tvář" dokumentaristů Romana Fürsta a Karla Tomka. Plockova mnželka Zdena, bratr František a syn Jiří.
Foto: Archiv Aleše Plocka / Paměť národa
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík, Rostislav Šíma, Paměť národa
4. 4. 2021 11:26
Značná část jihlavských obyvatel vnímala před 52 lety sebeupálení Evžena Plocka 4. dubna 1969 s velkým pohnutím. Pohřbu o týden později se zúčastnilo pět tisíc lidí. Svého krajana vnímali podle historika Petra Blažka jednoznačně jako následovníka Jana Palacha a Jana Zajíce, kteří se upálili na protest proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy i rezignaci společnosti na tuto intervenci.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelská ochranka zastřelila na přechodu na Západním břehu ženu s nožem

Na přechodu na Západním břehu Jordánu byla v sobotu zastřelena mladá Palestinka, která zřejmě plánovala útok s nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na prohlášení izraelské policie.

Podle policie 28letá žena dorazila na kontrolní stanoviště Kalandia severně od Jeruzaléma a s nožem v ruce se rozběhla ke strážcům. Ignorovala několik výzev k zastavení, ochranka ji proto zastřelila. Několik amatérských videí, která pořídili Palestinci na přechodu, ukazuje ženu ležící na zemi na izraelské straně přechodu. Podle izraelských médií byla žena údajně v minulosti už za útok nožem vězněna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy