Obrazem: Málo známé fotografie Evžena Plocka, který se upálil 4. dubna 1969

Obrazem: Málo známé fotografie Evžena Plocka, který se upálil 4. dubna 1969
Evžen Plocek jako zaměstnanec Motorpalu (na snímku vlevo) kolem roku 1954.
Evžen Plocek se synem Jiřím.
Evžen Plocek.
Snímek z filmu "Jsem pro lidskou tvář" dokumentaristů Romana Fürsta a Karla Tomka. Plockova mnželka Zdena, bratr František a syn Jiří.
Foto: Archiv Aleše Plocka / Paměť národa
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík, Rostislav Šíma, Paměť národa
4. 4. 2021 11:26
Značná část jihlavských obyvatel vnímala před 52 lety sebeupálení Evžena Plocka 4. dubna 1969 s velkým pohnutím. Pohřbu o týden později se zúčastnilo pět tisíc lidí. Svého krajana vnímali podle historika Petra Blažka jednoznačně jako následovníka Jana Palacha a Jana Zajíce, kteří se upálili na protest proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy i rezignaci společnosti na tuto intervenci.
 

Právě se děje

před 26 minutami

České házenkářky na úvod play off o MS jen remizovaly se Švýcarskem

České házenkářky v úvodním ze dvou zápasů play off kvalifikace o postup na prosincové mistrovství světa doma jen remizovaly se Švýcarskem 27:27. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného prakticky celé utkání v Zubří dotahovaly, v závěru se sice dostaly do vedení, ale outsider v poslední sekundě vyrovnal. Odveta se hraje v úterý.

Češky na minulém mistrovství světa předloni nehrály po těsné porážce v play off s Černou Horou. Na šampionátu v roce 2017 národní tým překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy