Obrazem: Zátopek jako fenomenální běžec, ale taky problematická "morální autorita"

Olympijské hry v Helsinkách 1952. Triumfální běh Emila Zátopka na 5000 metrů. Zlato bral i za prvenství na 10 000 metrů a pak v maratonu.
3. října 1952. Ministr národní obrany Alexej Čepička vyznamenává trojnásobného olympijského vítěze z Helsinek, majora Emila Zátopka, Řádem republiky.
10. června 1950 vyšlo na třetí straně v deníku Rudé právo prohlášení kapitána Emila Zátopka, ve kterém přivítal trest smrti pro Miladu Horákovou, Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandru.
Emil Zátopek patřil k nejpopulárnějším osobnostem své doby. Bez nadsázky ke světovým celebritám. A režim toho patřičně využíval. 22. září 1952 zavítal podplukovník Zátopek do Favoritu Rokycany a darem dostal kolo.
Květen 1968. Emil Zátopek a Dana Zátopková běží ve Štafetě přátelství a míru.
Foto: ČTK
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
26. 3. 2019 5:30
Nový seriál on-line deníku Aktuálně.cz připomíná příběhy z doby normalizace před 50 lety, které následovaly po tzv. Pražském jaru i sovětské invazi v srpnu 1968. Jedním z tragických symbolů postupného lámání charakterů se stal i slavný běžec Emil Zátopek, československá atletická legenda a držitel řady světových rekordů.
 

Právě se děje

před 52 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy