Obrazem: Dvakrát rozebrán na trámy a přesunut. To je příběh shořelého kostela v Praze

Obrazem: Dvakrát rozebrán na trámy a přesunut. To je příběh shořelého kostela v Praze
Chrám svatého archanděla Michaela, jak se správně stavba jmenuje, vybudovali Rusíni v druhé polovině 17. století ve vsi Velké Loučky nedaleko Mukačeva. Záhy ho však prodali a přemístili do bohatší nedaleké vesnice Medvedovce (na dnešní Ukrajině).
Kostel byl poprvé rozebrán na trámy, převezen pár desítek kilometrů a znovu sestaven. Konaly se v něm bohoslužby, lidé tu oslavili vznik Československa, jehož součástí se stala i Podkarpatská Rus. Když republika oslavila desáté výročí, darovali místní kostelík Praze. A znovu ho čekalo rozebrání a přesun, tentokrát téměř 900 kilometrů.
Jeho novým sídlem se stala Kinského zahrada na pražském Smíchově, která se nachází na úpatí Petřína.
V roce 2008 získala dřevěný chrám do užívání Rumunská pravoslavná církev. Každou neděli se zde konala mše.
Foto: Wikimedia Commons - VitVit (CC BY-SA 3.0), HZS hl. m. Prahy
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 18. 11. 2020 16:28
Po požáru unikátního dřevěného chrámu svatého archanděla Michaela na pražském Smíchově zbyla z malebné stavby jen kostra. Ve své historii přitom hned dvakrát zvládl rozebrání do posledního trámu, přesun a opětovnou stavbu. Nyní má možnost povstat potřetí. Pražané se ve veřejné sbírce skládají na jeho obnovu. Na transparentním účtu bylo v polovině listopadu kolem 600 tisíc korun.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy