Vatikán vystavil Benediktovo tělo. Papež František vyzval věřící, aby nebyli líní

Vatikán vystavil Benediktovo tělo. Papež František vyzval věřící, aby nebyli líní
"Svěřujeme milovaného emeritního papeže Benedikta XVI. Matce Boží, aby ho doprovázela na jeho cestě z tohoto světa k Bohu," pronesl František během mše u příležitosti katolického Světového dne míru.
Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, stál v čele katolické církve v letech 2005 až 2013. Stal se prvním papežem po zhruba 600 letech, který na svou funkci rezignoval.
V posledních dnech se jeho zdravotní stav zhoršoval. Emeritní papež zemřel v sobotu ve věku 95 let.
Vatikán dnes zveřejnil záběry zesnulého Benedikta ležícího v kapli kláštera Mater Ecclesiae.
Foto: Reuters
ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
1. 1. 2023 21:27
Papež František se při novoroční mši modlil ve Svatopetrské bazilice za svého předchůdce Benedikta XVI. Emeritní papež zemřel v sobotu ve věku 95 let ve vatikánském klášteře Mater Ecclesiae, kde žil od své rezignace v roce 2013. Rakev s jeho tělem bude od pondělka vystavena ve Svatopetrské bazilice. Vatikán už nyní zveřejnil fotky zesnulého Benedikta.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy