Foto: Letecké snímky odhalují masivní ubývání půdy. "Jako rakovina," tvrdí urbanistka

Foto: Letecké snímky odhalují masivní ubývání půdy. "Jako rakovina," tvrdí urbanistka
Čekáte idylické fotky krajinky?
Marně. Právě letíme kolem Prahy a pod námi jsou pole dramaticky poničená hospodařením bez střídání plodin v kombinaci se změnami klimatu.
"Bílé fleky jsou způsobené ztrátou ornice," vysvětluje hydrolog Václav Hradilek. Jinými slovy, na bílých místech už není živná půda, ze které by něco vyrostlo. Odtekla, nebo ji rozfoukal vítr.
Ročně takto Česko ztrácí zhruba 21 milionů tun ornice, která se ani zdaleka neobnovuje tak rychle. Bílá místa se tak rojí jako houby po dešti. "Taková půda nemá schopnost udržet vláhu, a proto se na ní plodinám nedaří," objasňuje vědec, který letí s námi.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 7. 2020 10:49
Prolétli jsme s vědci z České zemědělské univerzity nad Středočeským krajem, abychom zjistili, jak krajina kolem Prahy vypadá z ptačí perspektivy. Obří lány polí bez mezí, jejichž okraje ukusují nekonečné areály hal a domy nalajnované do pravidelných bloků. Let byl součástí výjimečné studie, jejíž výsledky mají kraji za dva roky naznačit, jak hospodařit a plánovat v krajině.
 

Právě se děje

před 11 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy