Foto: Letecké snímky odhalují masivní ubývání půdy. "Jako rakovina," tvrdí urbanistka

Foto: Letecké snímky odhalují masivní ubývání půdy. "Jako rakovina," tvrdí urbanistka
Čekáte idylické fotky krajinky?
Marně. Právě letíme kolem Prahy a pod námi jsou pole dramaticky poničená hospodařením bez střídání plodin v kombinaci se změnami klimatu.
"Bílé fleky jsou způsobené ztrátou ornice," vysvětluje hydrolog Václav Hradilek. Jinými slovy, na bílých místech už není živná půda, ze které by něco vyrostlo. Odtekla, nebo ji rozfoukal vítr.
Ročně takto Česko ztrácí zhruba 21 milionů tun ornice, která se ani zdaleka neobnovuje tak rychle. Bílá místa se tak rojí jako houby po dešti. "Taková půda nemá schopnost udržet vláhu, a proto se na ní plodinám nedaří," objasňuje vědec, který letí s námi.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 7. 2020 10:49
Prolétli jsme s vědci z České zemědělské univerzity nad Středočeským krajem, abychom zjistili, jak krajina kolem Prahy vypadá z ptačí perspektivy. Obří lány polí bez mezí, jejichž okraje ukusují nekonečné areály hal a domy nalajnované do pravidelných bloků. Let byl součástí výjimečné studie, jejíž výsledky mají kraji za dva roky naznačit, jak hospodařit a plánovat v krajině.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z lodi, která uvázla u ostrova Mauricius, uniklo přes 1000 tun paliva

Z lodi MV Wakashio, která minulý měsíc uvázla na korálovém útesu u pobřeží ostrova Mauricius, již uniklo více než 1000 tun paliva. Oznámila to dnes podle agentury Kjódó japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines, která je provozovatelem plavidla.

"Hluboce se omlouváme za obrovské potíže, které jsme způsobili," uvedl výkonný viceprezident společnosti Akihiko Ono na tiskové konferenci v Tokiu. Dodal, že firma udělá "vše, co je v jejích silách, aby tuto záležitost vyřešila". Podle agentury Reuters se na lodi stále nachází zhruba 2500 tun pohonných hmot.

Plavidlo 25. července najelo na korálový útes v Indickém oceánu a jeho posádka byla evakuována. Z lodě pak začalo unikat palivo v důsledku praskliny v palivové nádrži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy