Foto: Letecké snímky odhalují masivní ubývání půdy. "Jako rakovina," tvrdí urbanistka

Foto: Letecké snímky odhalují masivní ubývání půdy. "Jako rakovina," tvrdí urbanistka
Čekáte idylické fotky krajinky?
Marně. Právě letíme kolem Prahy a pod námi jsou pole dramaticky poničená hospodařením bez střídání plodin v kombinaci se změnami klimatu.
"Bílé fleky jsou způsobené ztrátou ornice," vysvětluje hydrolog Václav Hradilek. Jinými slovy, na bílých místech už není živná půda, ze které by něco vyrostlo. Odtekla, nebo ji rozfoukal vítr.
Ročně takto Česko ztrácí zhruba 21 milionů tun ornice, která se ani zdaleka neobnovuje tak rychle. Bílá místa se tak rojí jako houby po dešti. "Taková půda nemá schopnost udržet vláhu, a proto se na ní plodinám nedaří," objasňuje vědec, který letí s námi.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 7. 2020 10:49
Prolétli jsme s vědci z České zemědělské univerzity nad Středočeským krajem, abychom zjistili, jak krajina kolem Prahy vypadá z ptačí perspektivy. Obří lány polí bez mezí, jejichž okraje ukusují nekonečné areály hal a domy nalajnované do pravidelných bloků. Let byl součástí výjimečné studie, jejíž výsledky mají kraji za dva roky naznačit, jak hospodařit a plánovat v krajině.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 2 hodinami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Další zprávy