Foto: Letecké snímky odhalují masivní ubývání půdy. "Jako rakovina," tvrdí urbanistka

Foto: Letecké snímky odhalují masivní ubývání půdy. "Jako rakovina," tvrdí urbanistka
Čekáte idylické fotky krajinky?
Marně. Právě letíme kolem Prahy a pod námi jsou pole dramaticky poničená hospodařením bez střídání plodin v kombinaci se změnami klimatu.
"Bílé fleky jsou způsobené ztrátou ornice," vysvětluje hydrolog Václav Hradilek. Jinými slovy, na bílých místech už není živná půda, ze které by něco vyrostlo. Odtekla, nebo ji rozfoukal vítr.
Ročně takto Česko ztrácí zhruba 21 milionů tun ornice, která se ani zdaleka neobnovuje tak rychle. Bílá místa se tak rojí jako houby po dešti. "Taková půda nemá schopnost udržet vláhu, a proto se na ní plodinám nedaří," objasňuje vědec, který letí s námi.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 7. 2020 10:49
Prolétli jsme s vědci z České zemědělské univerzity nad Středočeským krajem, abychom zjistili, jak krajina kolem Prahy vypadá z ptačí perspektivy. Obří lány polí bez mezí, jejichž okraje ukusují nekonečné areály hal a domy nalajnované do pravidelných bloků. Let byl součástí výjimečné studie, jejíž výsledky mají kraji za dva roky naznačit, jak hospodařit a plánovat v krajině.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy