Červenec 2014: Boeing nad Ukrajinou sestřelen, čas festivalů

Červenec 2014: Boeing nad Ukrajinou sestřelen, čas festivalů
1. července - Rozhodčí soud dal za pravdu Všeobecné zdravotní pojišťovně ve sporu s pražským protonovým centrem. Smlouva uzavřená v roce 2006 nuceným správcem pojišťovny je podle rozhodců neplatná. VZP měla podle dokumentu, který nikdy neuznala, platit centru jednu miliardu korun ročně po dobu 15 let.
1. července - Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl formálně obviněn z korupce, úplatkářství a porušení služebního tajemství. Exprezident skončil v cele předběžného zadržení, 15 hodin ho vyslýchali policisté. Francouzská justice soudní vyšetřování Sarkozyho pozastavila.
2. července - Vláda schválila návrh na zrušení třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách od ledna. Zůstane jen 90 korun na pohotovosti. Kabinet také schválil zavedení snížené sazby daně z přidané hodnoty ve výši deset procent pro knihy, kojeneckou výživu a léky. Platit bude od příštího roku. Prezident Miloš Zeman obě předlohy podepsal 6. listopadu.
8. července - Generální štáb Armády ČR potvrdil, že v Afghánistánu zahynuli čtyři čeští vojáci. Nahoře zleva rotmistr David Beneš, četař Ivo Klusák. Dole zleva desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř. Další voják Jaroslav Lieskovan utrpěl těžké zranění a zemřel 14. července v pražské Ústřední vojenské nemocnici.
Foto: Aktuálně.cz
Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
26. 12. 2014 14:50
Projděte si nejdůležitější události, které se odehrály v červenci 2014.
 

Právě se děje

před 11 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy