Červenec 2014: Boeing nad Ukrajinou sestřelen, čas festivalů

Červenec 2014: Boeing nad Ukrajinou sestřelen, čas festivalů
1. července - Rozhodčí soud dal za pravdu Všeobecné zdravotní pojišťovně ve sporu s pražským protonovým centrem. Smlouva uzavřená v roce 2006 nuceným správcem pojišťovny je podle rozhodců neplatná. VZP měla podle dokumentu, který nikdy neuznala, platit centru jednu miliardu korun ročně po dobu 15 let.
1. července - Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl formálně obviněn z korupce, úplatkářství a porušení služebního tajemství. Exprezident skončil v cele předběžného zadržení, 15 hodin ho vyslýchali policisté. Francouzská justice soudní vyšetřování Sarkozyho pozastavila.
2. července - Vláda schválila návrh na zrušení třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách od ledna. Zůstane jen 90 korun na pohotovosti. Kabinet také schválil zavedení snížené sazby daně z přidané hodnoty ve výši deset procent pro knihy, kojeneckou výživu a léky. Platit bude od příštího roku. Prezident Miloš Zeman obě předlohy podepsal 6. listopadu.
8. července - Generální štáb Armády ČR potvrdil, že v Afghánistánu zahynuli čtyři čeští vojáci. Nahoře zleva rotmistr David Beneš, četař Ivo Klusák. Dole zleva desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř. Další voják Jaroslav Lieskovan utrpěl těžké zranění a zemřel 14. července v pražské Ústřední vojenské nemocnici.
Foto: Aktuálně.cz
Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
26. 12. 2014 14:50
Projděte si nejdůležitější události, které se odehrály v červenci 2014.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 3 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy