Města i nadšenci mění ruiny ve skvosty a soutěží o peníze. Lidé jim posílají miliony

Města i nadšenci mění ruiny ve skvosty a soutěží o peníze. Lidé jim posílají miliony
Z obce Zahrádka zbyl jen kostel sv. Víta, jenž stával na náměstí a právě socha Panny Marie Bolestné, kašna a kříž. Tyto tři atributy nyní chtějí Přátelé Zahrádky opravit.
Druhé místo v Ceně redakce získala přerovská neziskovka Okřídlené kolo, která již více než patnáct let shromažďuje finanční i nefinanční podporu k záchraně a obnově železniční historie v České republice.
Barokní štít dnes. V areálu se konají kulturně společenské akce a pro návštěvníky je zde k dispozici malá kavárna.
Obcí protékala řeka Želivka, která se jí nakonec stala osudnou. V roce 1969 tehdejší vláda definitivně rozhodla o výstavbě vodního díla Švihov, tedy nádrže Želivka.
Foto: Wikimedia Commons - Pavel Hrdlička (CC-BY-SA 4.0)
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 9. 2021 16:41
V Česku zachraňují památky tisíce lidí. Věnují čas a energii místům, která by mnohdy bez jejich pomoci již neexistovala. Soutěží veřejných sbírek "Máme vybráno", chce portál Propamátky.cz ocenit úsilí těchto neznámých nadšenců a inspirovat další majitele. A také pomoci s vybíráním potřebných peněz.

V soutěži veřejných sbírek "Máme vybráno", kterou pořádá portál Propamátky.cz, se letos objevilo rekordních 305 akcí, míst a výjimečných počinů v záchraně a opravě tuzemských památek.

"V loňském roce jsme si vyzkoušeli dvoukolové hlasování, kdy z celkového počtu postoupilo čtrnáct finalistů. Mezi ně také rozdělujeme částku 100 tisíc korun, která bude pro mnohé vítanou vzpruhou," říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Institut poskytuje poradenství při financování projektů v oblasti památek a kultury. Pořádá vzdělávací a kulturní projekty a provozuje internetový portál Propamátky.cz. Zde mapuje dění v památkové péči a také mimo jiné nabízí denně aktualizovaný přehled dotací a veřejných sbírek zaměřených na kulturní dědictví. Na tomto projektu zaměstnává osoby se zdravotním postižením.

Soutěží "Máme vybráno" chce poukázat na lidi, kteří svůj čas a svou energii věnují k záchraně českého kulturního dědictví a těmito příběhy inspirovat další lidi. S výhrou se pojí i finanční příspěvek do sbírky na danou památku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy