Města i nadšenci mění ruiny ve skvosty a soutěží o peníze. Lidé jim posílají miliony

Města i nadšenci mění ruiny ve skvosty a soutěží o peníze. Lidé jim posílají miliony
Z obce Zahrádka zbyl jen kostel sv. Víta, jenž stával na náměstí a právě socha Panny Marie Bolestné, kašna a kříž. Tyto tři atributy nyní chtějí Přátelé Zahrádky opravit.
Druhé místo v Ceně redakce získala přerovská neziskovka Okřídlené kolo, která již více než patnáct let shromažďuje finanční i nefinanční podporu k záchraně a obnově železniční historie v České republice.
Barokní štít dnes. V areálu se konají kulturně společenské akce a pro návštěvníky je zde k dispozici malá kavárna.
Obcí protékala řeka Želivka, která se jí nakonec stala osudnou. V roce 1969 tehdejší vláda definitivně rozhodla o výstavbě vodního díla Švihov, tedy nádrže Želivka.
Foto: Wikimedia Commons - Pavel Hrdlička (CC-BY-SA 4.0)
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 9. 2021 16:41
V Česku zachraňují památky tisíce lidí. Věnují čas a energii místům, která by mnohdy bez jejich pomoci již neexistovala. Soutěží veřejných sbírek "Máme vybráno", chce portál Propamátky.cz ocenit úsilí těchto neznámých nadšenců a inspirovat další majitele. A také pomoci s vybíráním potřebných peněz.

V soutěži veřejných sbírek "Máme vybráno", kterou pořádá portál Propamátky.cz, se letos objevilo rekordních 305 akcí, míst a výjimečných počinů v záchraně a opravě tuzemských památek.

"V loňském roce jsme si vyzkoušeli dvoukolové hlasování, kdy z celkového počtu postoupilo čtrnáct finalistů. Mezi ně také rozdělujeme částku 100 tisíc korun, která bude pro mnohé vítanou vzpruhou," říká ředitel Institutu pro památky a kulturu Aleš Kozák.

Institut poskytuje poradenství při financování projektů v oblasti památek a kultury. Pořádá vzdělávací a kulturní projekty a provozuje internetový portál Propamátky.cz. Zde mapuje dění v památkové péči a také mimo jiné nabízí denně aktualizovaný přehled dotací a veřejných sbírek zaměřených na kulturní dědictví. Na tomto projektu zaměstnává osoby se zdravotním postižením.

Soutěží "Máme vybráno" chce poukázat na lidi, kteří svůj čas a svou energii věnují k záchraně českého kulturního dědictví a těmito příběhy inspirovat další lidi. S výhrou se pojí i finanční příspěvek do sbírky na danou památku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy