Obrazem: Nejhezčí snímky českých alejí. Soutěž letos pokračuje, hledá silné příběhy

Obrazem: Nejhezčí snímky českých alejí. Soutěž letos pokračuje, hledá silné příběhy
Alej Veletiny - Hradčovice, lípy srdčité. Stromořadí najdeme nedaleko Uherského Hradiště ve Zlínském kraji. "Lípy zde stojí už hodně dlouho a chůze touto alejí je díky nim vždy příjemná. Alej se mi podařilo zachytit v době ranní mlhy," líčí autorka snímku Lucie Smejkalová.
Alej Hamperk, topol bílý. Nachází se mezi Moravskou Třebovou a obcí Rozstání. Ač na Moravě, jak název napovídá, náleží do Pardubického kraje.
Lipová alej u Poněšic nedaleko Hluboké nad Vltavou v Jihočeském kraji. "Jezdím tudy od dětství, ale cesta po této trase je pro mě stále zážitkem. V létě tvoří v krajině dokonalý zelený tunel, který vás ochrání před deštěm či poskytne příjemný stín," říká autor fotografie Ladislav Dvořák.
Valdštejnská lipová alej, Zahrádky u České Lípy v Libereckém kraji. "Z těch 300 let starých lip na mě prostě dýchla historie. Byla jsem tam v okolí náhodou na výletě, bylo ideální počasí na focení − podzimní mlha se už zvedala, klubal se slibný podzimní den. Alej zakončuje starý kamenný mostek přes Bobří potok. Úžasné místo," líčí autorka snímku Irena Brožová.
Foto: Jan Záliš
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
13. 6. 2021 12:30
Odstartoval další ročník ankety Alej roku, kterou pořádá organizace Arnika. Uzávěrka je na konci října. Vyhrát nemusí jen majestátní staletá stromořadí, ale klidně i čerstvě vysázená alej či ta se silným příběhem. Ve fotogalerii přinášíme snímky z minulých deseti ročníků, které Arnika vybrala do Síně slávy.

"Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu," říkají pořadatelé nového ročníku ankety Alej roku ze spolku Arnika. Přihlášku může zaslat kdokoli - jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Stačí zaslat fotografii s krátkým příběhem pomocí nominačního formuláře. Uzávěrka nominací je na konci října, poté o vítězce rozhodne veřejnost v internetovém hlasování.

"Pojďte s námi objevovat ta nejkrásnější místa v České republice a představte nám nejhezčí aleje ve vašem okolí, nebo když pojedete někam na výlet. Můžete také upozornit na ty, které jsou nově vysazené nebo kterým hrozí pokácení. Velmi se těšíme, až budeme v letošním jedenáctém ročníku vybírat tu nejkrásnější alej," říká patronka ankety a muzikálová herečka Petra Vojtková.

Hledají se aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

O nejoblíbenější aleji rozhodnou lidé hlasováním na podzim tohoto roku. Kompletní výsledky budou známy v lednu 2022. Patroni ankety navíc vyberou tři nejkrásnější fotografie, které rovněž ocení.

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti ke stromořadím, která tradičně lemují polní cesty, silnice i parkové promenády a ke zdravé a fungující krajině zkrátka patří.

Zatím poslední vítězkou je stoletá Svárovská lipová alej nedaleko Boskovic, které hrozí pokácení kvůli plánovanému rozšíření silnice. K zemi má jít téměř padesátka stromů z celkového počtu osmdesáti lip.

Podívejte se do naší fotogalerie, které snímky alejí zařadilo sdružení Arnika do Síně slávy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy